Zamek Angelokastro na Korfu

Na Korfu w Grecji widziałem sporo ciekawych miejsc. Jedno z tych, które zdecydowanie polecam, znajduje się w pólnocno-zachodniej części wyspy. Jest świadectwem militarnej historii tego skrawka greckiej ziemi. Mam na myśli Zamek Aniołów, czyli Zamek Angelokastro. Pomimo tego, że położony jest dość wysoko, na miejsce dotarłem moim ulubionym środkiem transportu. Skuterem, o który pieszczotliwie mówię „pizdryk”.

Zamek Angelokastro jest położony bardzo malowniczo. Znajdziecie go na wysokiej skale na północ od miasteczka Paleokastritsa.



Zamek Angelokastro – jak dojechać

Droga do zamku jest stosunkowo prosta i dobrze oznaczona. No, może słowo prosta nie do końca oddaje jej charakter. Serpentyn tu bowiem co niemiara. Jest dobrze oznaczona i nie sposób się zgubić. Trzeba dotrzeć do miejscowości Makrades. Tutaj znajdziecie wyraźne oznaczenie skrętu w kierunku zamku. Po drodze miniecie niewielką miejscowość Krini.

Widoki po drodze do zamku Angelokastro
Widoki po drodze do zamku Angelokastro

Jednak warto się tu na chwilę zatrzymać. Nie, nie ma tu zabytków ani widoków. Jest za to fajny sklep z lokalnymi produktami. W prowadzonym przez rodzinę Makri markecie znajdziecie olbrzymi wybór lokalnych produktów. Od najwyższej jakości oliwy z oliwek, przez likiery i wódki, kosmetyki i pamiątki. Wielu rzeczy można spróbować. Co ciekawe, przy wejściu przywitała mnie reklama po polsku.

Sklep rodziny Makri w Makrades
Sklep rodziny Makri w Makrades

Cały sklep jest pełen fajnych rzeczy. Zrobiłem tu zakupy wszystkich prezentów z podróży. Jest też coś wyjątkowego, czego nie znajdziecie nigdzie indziej. Mam na myśli likier z oliwek.



Po drodze do zamku znalazłem fajny punkt widokowy. Ruiny warowni prezentuję się stąd bardzo okazale.

Zamek Angelokastro - widok z drogi dojazdowej
Zamek Angelokastro – widok z drogi dojazdowej

Pod ruinami znajduje się niewielki, darmowy parking. Jest też kasa biletowa. W 2023 roku wejściówka kosztowała 3 Euro. Co ciekawe, zwiedzanie jest bezpłatne dla osób poniżej 25 roku życia. Jeśli więc nie przekraczasz tego pięknego wieku, warto zabrać ze sobą dokument tożsamości.

Historia zamku na Korfu

Początki tej bizantyjskiej budowli obronnej na szczycie skały sięgają VII w. Wtedy powstały tu pierwsze fortyfikacje. Doskonałe wręcz położenie sprawiło, że warownia była trudna do zdobycia. Wysoka na 250 metrów skalna ściana od strony morza sprawiała, że atak z tego kierunku był niemożliwy. Od strony lądu podejście na szczyt też jest dość spore i strome. Te atuty sprawiały, że warownia skutecznie opierała się licznym atakom, najpierw pirackimi, a następnie tureckim.

Zamek Angelokastro
Zamek Angelokastro

Znalazłem dwa wyjaśnienia nazwy zamku. Według pierwszej warownia znajduje się na tak wysokiej skale, że jedynie anioły mogą do niego dotrzeć. Druga mówi o tym, że budowlę postawił w XIII wieku syn biskupa Mixail Angelo Kominosa. No i właśnie na cześć ojca nadał mu nazwę.

Szlak prowadzący na zamek
Szlak prowadzący na zamek

W czasach panowania weneckiego zamek Angelokastro był bardzo istotny dla obrony Korfu. Nie tylko chronił przed atakami, ale pozwalał na monitorowanie ruchu statków i okrętów na morzu. W XIX wieku zamek został całkowicie opuszczony.



Ruiny zamku Angelokastro – niesamowite miejsce i bajeczne widoki

Na teren warowni wchodzi się przez kamienną bramę zabezpieczoną kratą. Nie musicie się jednak martwić. Krata oczywiście jest otwarta. Za nią znajduje się dziedziniec. Jest tam ławka i spore drzewo. Można więc w cieniu odpocząć po trudach wspinaczki.

Dziedziniec zamku Angelokastro
Dziedziniec zamku Angelokastro

Z okazałej niegdyś warowni niewiele zostało. Właściwie tylko otaczające teren mury. W skałach wyraźnie widać jednak pozostałości budowli.

Pozostałości zamku Angelokastro
Pozostałości zamku Angelokastro

Żeby móc w pełni podziwiać okolicę, koniecznie wdrapcie się na szczyt wzniesienia. Widok stąd jest praktycznie nieograniczony. Widać zarówno plażę Świętego Spirydona, jak i całe miasto Paleokastritsa.



Widok na Paleokastritsa
Widok na Paleokastritsa

Po przeciwnej stronie wspomniana wcześniej niemal pionowa skała i błękitne wody Morza Jońskiego.

Morze Jońskie u podnóża Angelokastro
Morze Jońskie u podnóża Angelokastro

Na szczycie znajduje się niewielka kapliczka. Można tu zobaczyć pozostałości fresków i kamiennych ozdób.

Kaplica na szczycie
Kaplica na szczycie

Widok jest na tyle fajny, że spędziłem tu dłuższą chwilę. W galerii pod wpisem znajdziecie zdecydowanie więcej zdjęć.

Zamek Angelokastro – podsumowanie

Warownia na zachodnim krańcu Korfu w Grecji jest zdecydowanie warta zobaczenia. Zamek robi wrażenie, jednak na szczyt warto się wdrapać głównie ze względu na widoki. A są one niesamowite. Będąc na Korfu, koniecznie znajdźcie czas, żeby odwiedzić te malownicze ruiny.

Na taką wycieczkę wystarczy zarezerwować godzinę. Można oczywiście zwiedzać krócej, jednak myślę, że akurat w tym przypadku nie warto się spieszyć. Trudno się dziwić, że zamek jest chętnie odwiedzany przez turystów.



Zapis spaceru



Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top