Wycieczki szkolne w Pieninach — jakie korzyści dla uczniów i nauczycieli?

Artykuł sponsorowany.

Pieniny są jednym z najmniejszych polskich pasm górskich. Najwyższy szczyt, Wysoka, ma tylko 1050 m n.p.m.. Pomimo tego są doskonałym celem podróży. Nie tylko wakacyjnych, dla rodzin z dziećmi, singli i par, ale także dla klas szkół podstawowych i średnich. Pieniny to doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę. Malownicze góry, jaskinie, dzika przyroda i zabytki to najważniejsze atrakcje tej okolicy. Pieniny dostarczają licznych okazji do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu i nawiązania bliższych relacji z koleżankami i kolegami z klasy.

Dlaczego akurat Pieniny?

Jeśli jako nauczyciel zdecydujesz się na zabranie w Pieniny uczniów, skorzystają na tym wszyscy. Zarówno dzieci, jak i opiekunowie, którzy wybiorą się z nimi nie tylko po to, by dbać o ich bezpieczeństwo, ale także lepiej poznać swoich podopiecznych.

 • Pieniny są ciekawe ze względu na walory przyrodnicze, chociaż nie tylko. Turystów przyciągają także zabytki. To tutaj znajduje się jedna z najpiękniejszych i najstarszych polskich drewnianych cerkwi — Cerkiew św. Michała Archanioła w Dębnie, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • W Pieninach odbywają się słynne spływy Dunajcem na tratwach, kajakami czy łodziami. Można podczas podczas nich z innej perspektywy spojrzeć na strzeliste skały i lasy oraz poczuć siłę natury w postaci rwącej rzeki z licznymi przełomami.
 • To niewielkie pasmo górskie poprzecinane jest licznymi szlakami turystycznymi. Można tu więc aktywnie spędzić czas, podziwiając piękno gór. Przy okazji można odwiedzić ciekawe miejsca, np. jaskinie, zamki, kościoły i cerkwie. Takie atrakcje Pienin jak Zamek w Niedzicy na długo pozostają w pamięci za sprawą ciekawej historii i fantastycznych widoków.
 • O to, by Pieniny zapewniały moc atrakcji, dbają także tutejsi górale. Organizują oni jazdy konne, kuligi, ogniska, zajęcia ze wspinaczki, warsztaty tkania i gotowania, a także opowiadają o kulturze regionu.

Dlatego właśnie Pieniny to doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę. Zwłaszcza że każdy uczestnik może inaczej na nie spojrzeć, wynieść różne doświadczenia, zależnie od tego, co go interesuje i w jakim jest wieku.

Pieniny - wycieczka szkolna

Wycieczka w góry — korzyści dla uczniów

Zorganizowanie wycieczki szkolnej w Pieninach przyniesie wiele korzyści uczniom:

 • Zmiana otoczenia i oderwanie się od szkolnej rutyny pozytywnie wpłyną na motywację uczniów,
 • wyjazd na kilka dni poprawia nastrój,
 • uczniowie poznają zupełnie nowe miejsce, odmienne tradycje, a to rozwija wrażliwość i pogłębia ciekawość świata,
 • dla wielu uczniów z mniej zamożnych rodzin wycieczka klasowa to jedyna okazja do wyjazdu z domu — zorganizowane grupy mają upusty,
 • najlepiej uczyć się przez zabawę, a wędrowanie po górach i obserwowanie przyrody to doskonała lekcja biologii i geografii,
 • chodzenie po górach wymaga odpowiedniego przygotowania, rozwagi, troski o innych, nawet jeśli warunki atmosferyczne są perfekcyjne. Warto, by dzieci nauczyły się tego w niskich, stosunkowo bezpiecznych górach, pod okiem nauczycieli i doświadczonych przewodników.

Wyjazd szkolny w Pieniny — ważne aspekty dla nauczycieli

Dla nauczyciela wyjazd szkolny to oczywiście wielka odpowiedzialność i poświęcenie jego prywatnego wolnego czasu. Jednak dla wielu pedagogów możliwość spędzenia kilku dni ze swoimi uczniami poza szkołą ma wielką wartość.

 • Lekcja w terenie, zwłaszcza w malowniczych okolicznościach przyrody, to zawsze ciekawsze i bardziej atrakcyjne zajęcia dla uczniów, niż słuchanie nauczyciela stojącego pod szkolną tablicą. Uczniowie szybciej i w miłej atmosferze przyswoją materiał, który nauczyciel przekaże im podczas wędrówki po Pieninach.
 • Klasa lepiej się integruje, co poprawia relacje zarówno wśród uczniów, jak i na linii uczniowie-nauczyciel. Atmosfera w klasie po wycieczce może być o wiele lepsza.
 • Dzieci podczas wyjazdu w Pieniny mogą rozwijać swoje umiejętności społeczne, takie jak komunikacja, negocjowanie, organizacja i planowanie. Uczniowie, którzy lepiej radzą sobie w nowych sytuacjach, lepiej współpracują z nauczycielem.
 • Zmiana otoczenia i poznanie nowych miejsc to także ważny aspekt wyjazdów klasowych dla nauczyciela.

Profesjonalna organizacja wycieczek szkolnych w Pieniny

Czego potrzeba, by zorganizować udaną wycieczkę szkolną w Pieniny? Na pewno szczegółowego planu zwiedzania i wyjść w góry, bezpiecznego noclegu z wyżywieniem. Przyda się także pomoc doświadczonych instruktorów i przewodników. Na miejscu przekażą oni wiedzę o regionie i zaprowadzą grupę do najważniejszych atrakcji.

Organizacją wyjazdów dla dzieci i młodzieży, w tym Zielonych i Białych Szkół, biwaków, zimowisk, szkoleń z udzielania pierwszej pomocy czy warsztatów rękodzieła, zajmuje się schronisko Orlica w Szczawnicy.

W nowoczesnym budynku z wygodnymi pokojami wyposażonymi w łazienki organizatorzy wyjazdu zapewniają pełne wyżywienie oraz przygotowanie kompleksowego pobytu dla dzieci w różnym wieku.

We współpracy z nauczycielami gwarantują także moc wrażeń. Od wędrówek po Pieninach, przez zajęcia edukacyjne, po zabawy i rozrywki na świeżym powietrzu, w bacówce albo w wiejskiej zagrodzie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top