Przy wjeลบdzie na teren parku stanowego Dolina Ognia, czyli Valley of Fire State Park stoi czerwona tabliczka ostrzegawcza. Treลฤ to tylko piฤฤ sลรณw, ale jakลผe wymownych: โOstrzeลผenie przed gorฤ cem. Moลผesz umrzeฤโ. I nie jest to ostrzeลผenie pod publiczkฤ. W dolinie ognia temperatura grubo przekraczaลa bowiem podczas mojej wizyty 40 stopni. Nic wiฤc dziwnego, ลผe straลผnik siedziaล w szczelnie zamkniฤtej, klimatyzowanej budce. Uchyliล okno tylko na chwilฤ, ลผeby pobraฤ opลatฤ.
Wjazd do parku jest pลatny. Opลatฤ moลผna uiลciฤ u wspomnianego straลผnika. Jednak nie zawsze ktoล jest w budce. Nie zmienia to faktu, ลผe pลaciฤ wtedy i tak trzeba. Na takฤ okazjฤ stoi tu skrzynka z przygotowanymi kopertami. Do takiej koperty naleลผy wลoลผyฤ kwotฤ opลaty i wrzuciฤ do skrzynki. Warto mieฤ odliczonฤ kwotฤ, bo nikt nam reszty nie wyda. Wjazd kosztuje 10 dolarรณw za samochรณd osobowy. Opลata za kemping to 20 dolarรณw, a za pobyt kamperem 30 dolarรณw. Jeลli zaopatrzyliลcie siฤ, tak jak sugerowaลem we wczeลniejszych wpisach w Annual Pass do Parkรณw Narodowych, to mam zลฤ wiadomoลฤ. W Parkach Stanowych ta karta nie dziaลa. Trzeba zapลaciฤ za wjazd.
Postanowiลem wiฤc zwiedzaฤ to miejsce autem. Pierwszym argumentem byลo to, ลผe ciekawe punkty w Valley Of Fire State Park sฤ trochฤ od siebie oddalone. Drugim, ale bardziej istotnym byลa wspomniana wczeลniej temperatura.
Co warto zobaczyฤ w parku stanowym Valley of Fire w Newadzie
Tuลผ przy wjedzie od strony Moapa Valley jest pierwsza ciekawostka. To skaลa o nazwie Elephant Rock. I rzeczywiลcie, jeลli siฤ jej przyjrzeฤ przypomina sลonia.
Zrobiลem tu tylko maลe kรณลko po szlaku, a i tak siฤ spociลem. Nie z wysiลku, a z gorฤ ca. Wsiadลem wiฤc do auta i ruszyลem dalej. Po kilkuset metrach skrฤciลem w prawo, w kierunku Historic cabins. To ciekawe miejsce, bo zostaลo zbudowane na potrzeby pierwszych opiekunรณw i turystรณw w parku tuลผ po jego powstaniu. Majฤ wiฤc prawie 100 lat. Park Stanowy Dolina Ognia powstaล bowiem w 1935 roku. Warto dodaฤ, ลผe to najstarszy Park Stanowy w Newadzie. No i przy okazji najwiฤkszy. Ciekawostkฤ moลผe byฤ fakt, ลผe juลผ w rok po otwarciu park odwiedziลo okoลo 9 000 turystรณw. Obecnie co roku jest ich kilkaset tysiฤcy.
Kabiny to trzy niewielkie pomieszczenia zbudowane z materiaลu pozyskanego w okolicy. Zaskoczyลo mnie to, ลผe w kaลผdym z nich jest kominek. No bo przecieลผ kto rozpalaลby ogieล przy 40. stopniowym upale. Okazuje siฤ jednak, ลผe nie zawsze jest tu tak gorฤ co. Zimฤ temperatura spada do -25 stopni, wiฤc ogrzewanie byลo z pewnoลciฤ konieczne.
White Domes Road โ ognista droga wลrรณd ognistych skaล
Po kolejnych kilkuset metrach jazdy dotarลem do skrฤtu w prawo w White Domes Road. Jest tu teลผ Valley of Fire Visitor Center. Nie zatrzymywaลem siฤ w nim jednak. Czy dobrze? Nie wiem. Czasem moลผe warto zatrzymaฤ siฤ w takich miejscach, ลผeby dowiedzieฤ siฤ, gdzie koniecznie trzeba zajrzeฤ. Na swoje usprawiedliwienie mogฤ tylko powiedzieฤ, ลผe park odwiedziลem, przemieszczajฤ c siฤ pomiฤdzy miejscami noclegowymi. Miaลem wiฤc jeszcze sporo do przejechania tego dnia. Ruszyลam dalej drogฤ i po lekkim podjeลบdzie zrobiลo siฤ niesamowicie. Szosa wiodลa bowiem miฤdzy szalonymi ksztaลtami czerwonych skaล.
Szlak petroglifรณw
Po prawej stronie drogi jest parking. Moลผna siฤ tu zatrzymaฤ, jeลli chce siฤ zobaczyฤ szlak petroglifรณw. Ja chciaลem, wiฤc siฤ zatrzymaลem. Gorฤ co jak w piecu, ale cรณลผ. Trzeba iลฤ. Miฤdzy czerwonymi skaลami w sลoลcu zrobiลo siฤ jeszcze gorฤcej. Zwลaszcza ลผe nie byลo ลผadnego ruchu powietrza.
ลcieลผka wije siฤ miฤdzy skaลami i juลผ po chwili marszu moลผna zobaczyฤ pierwsze petroglify.
Naskalne rysunki w dolinie ognia powstawaลy przez wiele lat. Juลผ od 300 r. p.n.e. do 1150 n.e. obszar ten byล odwiedzany przez Indian zamieszkujฤ cych pobliskฤ dolinฤ Moapa. No i wลaลnie oni pozostawili na skaลach rysunki. Najczฤลciej przedstawiajฤ one zwierzฤta, na ktรณre polowali. Sฤ teลผ sylwetki ludzkie i motywy roลlinne.
Punkt widokowy Silica Dome โ widok na Fire Canyon
Kolejnym miejscem na trasie wycieczki byล punkt widokowy przy gรณrze o nazwie Silica Dome. Widok stฤ d jest niesamowity ze wzglฤdu na dwa kolory skaล w Dolinie Ognia. Ostre przejลcia miฤdzy kolorem kremowym a ogniลcie czerwonym robiฤ najwiฤksze wraลผenie. Wyglฤ da to, jakby ktoล te skaลy z rozmysลem pomalowaล.
Ten kontrast kolorystyczny jest widoczny w parku doลฤ czฤsto, wiฤc po drodze dalej rรณwnieลผ trafiaลem na takie widoki.
The Fire Waves trial i kaniony White Domes
Kolejnฤ atrakcjฤ w Parku Stanowym Dolina Ognia sฤ Kaniony White Domes i szlak ognistych fal. Niestety nie dane mi byลo ich zobaczyฤ. Dotarลem bowiem do blokady drogowej. Okazaลo siฤ, ลผe ten fragment parku jest zamkniฤty ze wzglฤdu na upaล. Szkoda, bo z tego, co widziaลem w sieci, wynika, ลผe to caลkiem ciekawe miejsce. Ruszyลem wiฤc z powrotem, zatrzymujฤ c siฤ co jakiล czas, ลผeby zrobiฤ zdjฤcie.
Naturalne ลuki skalne
Kolejnฤ ciekawostkฤ Valley of Fire State Park sฤ naturalne ลuki skalne. Powstaลy one w wyniku erozji wietrznej. Ja miaลem okazjฤ zobaczyฤ jeden o nazwie Arch Rock.
Aลผ chciaลoby siฤ podejลฤ bliลผej, wdrapaฤ na skaลฤ i zrobiฤ sobie selfie. Nie radzฤ z dwรณch powodรณw. Po pierwsze jest to ลciลle zabronione i moลผna naraziฤ siฤ na spory mandat. Po drugie, ale chyba waลผniejsze, ลuk ten jest stosunkowo niewielki i wejลcie na niego mogลoby siฤ skoลczyฤ jego zniszczeniem. Na pewno nie chciaลbyล zapisaฤ siฤ w historii Valley of Fire w ten sposรณb.
Atlatl Rock i petroglify w Valley of Fire
Ostatnim punktem mojej wycieczki po Dolinie Ognia byลa skaลa o nazwie Atlatl Rock. To miejsce miaลo dla Indian Anasazi szczegรณlne znaczenie mistyczne. Stฤ d teลผ na wysokoลci okoลo 15 metrรณw nad ziemiฤ wyryli oni swoje rysunki. Wedลug historykรณw majฤ one okoลo 4000 lat.
Jednak nie musimy ich podziwiaฤ z odlegลoลci. Przygotowano bowiem platformฤ, na ktรณrฤ moลผna wejลฤ po schodach i zobaczyฤ petroglify z bliska. Niestety nie wszyscy potrafiฤ uszanowaฤ to miejsce. Poniลผej moลผna zobaczyฤ twรณrczoลฤ wspรณลczesnych wandali w stylu โtu byลemโ czy โkocham Jolkฤโ. Rฤce poobcinaฤ to za maลoโฆ
Valley of Fire โ ciekawostki
W Dolinie Ognia moลผna przenocowaฤ. Sฤ tu dwa kempingi a na nich okoลo 70 miejsc. To jedyny sposรณb, ลผeby zostaฤ na terenie parku po zmierzchu. Oficjalnie bowiem jest on otwarty od ลwitu do zmierzchu wลaลnie. Straลผnicy parku podobno goniฤ i wlepiajฤ mandaty nieogarniฤtym turystom.
W Valley of Fire krฤcono kilka znanych filmรณw. Miฤdzy innymi Star Trek Pokolenia, Transformers, The Professionals, czy Austin Powers: Agent specjalnej troski.
Wiek skaล w Valley of Fire szacuje siฤ na okoลo 150 milionรณw lat.
Park znajduje siฤ w tzw. Basin and Range Province. Ma tu miejsce proces tzw. rozszerzania skorupy ziemskiej. To dziฤki niemu powstajฤ specyficzne formy terenu, takie jak wzniesienia, wฤ wozy i grzbiety gรณrskie.
Podobaล Ci siฤ wpis? Postaw mi wirtualnฤ
kawฤ.
A jeลli spotkamy siฤ na szlaku, ja na pewno siฤ zrewanลผujฤ ๐
Valley Of Fire, czyli Dolina Ognia w Newadzie โ podsumowanie wycieczki
Park Stanowy Dolina Ognia to jedno z ciekawszych miejsc w Newadzie, jakie miaลem okazjฤ zobaczyฤ. Jednak tak jak moja caลa wyprawa na poลudniowy-zachรณd USA, wizyta w parku, wizyta ta miaลa miejsce w zลym okresie roku. ลrodek lata to bowiem nie najlepszy pomysล na odwiedzanie pustyni. Gorฤ czka sprawiลa, ลผe odczuลem skฤ d nazwa tego piฤknego, acz surowego miejsca.
Muszฤ jednak powiedzieฤ, ลผe ten park to miejsce magiczne. Ksztaลty i kolory skaล sฤ tu wyjฤ tkowe. Warto spฤdziฤ tu w sprzyjajฤ cych warunkach pogodowych na pewno co najmniej caลy dzieล. Zdecydowanie jest tu czym nacieszyฤ oko. Ja spฤdziลem tu okoลo dwรณch godzin, wiฤc zwiedzanie byลo wrฤcz ekspresowe. No i nie mogลem zobaczyฤ jednego z najciekawszych miejsc ze wzglฤdu na zamkniฤcie szlakรณw.