Twierdza Srebrna Góra to największa tego typu konstrukcja w Europie. Ta wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku warownia miała strzec zdobytego przez Prusy Śląska. My wybraliśmy się na zwiedzanie w połowie maja i w połowie tygodnia, więc zdecydowanie poza sezonem. Dzięki temu mogliśmy liczyć na spokojne obejrzenie budowli i wysłuchanie ciekawostek opowiadanych przez ubranego w mundur z epoki przewodnika.

Twierdza Srebrna Góra – jak dojechać

Twierdza Srebrna Góra znajduje się nieopodal miejscowości Srebrna Góra w Górach Sowich na granicy z Górami Bardzkimi. Wybudowano ją na wzgórzu nazwanym Forteczna Góra, oraz nieco niższej górze Ostróg znajdującej się nieopodal (znajduje się tam Fort Pomocniczy). My jechaliśmy tam ze Szklarskiej Poręby, więc wybraliśmy drogę przez Głuszycę i Nową Rudę. Na obwodnicy tej ostatniej skręciliśmy w drogę wojewódzką 384, by następnie z jej zjechać na drogę 385, która zaprowadziła nas do samego parkingu pod Twierdzą. Na samo wzgórze warowne wjechać nie można, więc auto zostawiliśmy na parkingu. Płatny 10 zł na cały dzień (stan na maj 2020). Stąd ruszyliśmy do Twierdzy.

Początek drogi do Twierdzy
Początek drogi do Twierdzy

Ścieżka edukacyjna

W drodze na szczyt towarzyszą nam tablice informacyjne oraz przygotowana z myślą o najmłodszych ścieżka dydaktyczna. Znajdują się na niej tabliczki z zadaniami, które można po drodze rozwiązywać. Znaleźć tropy żyjących w okolicy zwierząt, albo na przykład odszukać herby ukryte między gałęziami drzew. Bardzo fajny pomysł na zajęcie czymś dzieciaków podczas wspinania się na szczyt góry.

Ścieżka dydaktyczna po drodze do Twierdzy
Ścieżka dydaktyczna po drodze do Twierdzy

Twierdza Srebrna Góra – trochę historii

Twierdza powstała w latach 1765-1777. Budowało ją ponad 4000 robotników i kosztowała ponad 1 600 000 talarów. Na jej budowę zbierano specjalny podatek zwany „dopustem srebrnogórskim”. Była zaplanowana dla ponad 3000 żołnierzy. Budowla składa się z wysuniętych dzieł artyleryjskich i rdzenia. Wewnątrz jest ponad 150 pomieszczeń różnego przeznaczenia. Od pomieszczeń załogi, kuchni i zbrojowni przez kaplicę, po olbrzymie magazyny, które miały zabezpieczyć funkcjonowanie twierdzy nawet podczas pięciomiesięcznego oblężenia.

Twierdza Srebrna Góra - wejście
Twierdza Srebrna Góra – wejście

Twierdza Srebrna Góra swoją wartość obronną miała okazję pokazać tylko raz. Podczas wojny Prus z Francją w 1807 roku warownię próbowali zdobyć szturmem Bawarczycy i Wirtemberczycy. Twierdza broniła się skutecznie aż do zawarcia pokoju 9 lipca 1807 w Tylży.

Zwiedzanie Twierdzy

Zwiedzanie wnętrza Twierdzy możliwe jest z przewodnikiem. Warownia jest otwarta dla turystów codziennie od 10 do 18. W okresie wakacyjnym zwiedzać można do godziny 19. Bilet normalny to koszt 25 zł a ulgowy 17 zł. Są też bilety rodzinne i grupowe. Twierdza posiada też sporą część zewnętrzną, którą można zwiedzać samodzielnie i bezpłatnie. Moim zdaniem jednak warto poświęcić trochę kasy na bilet. Przewodnik, na którego trafiliśmy bardzo ciekawie opowiada o historii budowli i życiu żołnierzy. Można dowiedzieć się naprawdę ciekawych rzeczy oraz zobaczyć ( i usłyszeć) jak działa broń czarnoprochowa.

Strzał z broni czarnoprochowej
Twierdza Srebrna Góra – strzał z broni czarnoprochowej

Co we wnętrzu Twierdzy Srebrna Góra

Zwiedzając wnętrze Twierdzy odwiedzamy kilka sal z ciekawymi eksponatami – armaty, moździerze, muszkiety i broń biała. Jest też sporo przedmiotów codziennego użytku, którymi posługiwali się żołnierze. Można zobaczyć i przetestować „osiołka”, czyli urządzenie do „naprawy charakterów” szczególnie krnąbrnych wojaków, a także zapoznać się z warunkami życia w warowni. Szczególnie ciekawa jest wizyta w podziemiach i opowieść przewodnika o ilościach zapasów, jakie się tam znajdowały, oraz o szczególnej roli studni, która musiała być wyjątkowo dobrze strzeżona.

Twierdza Srebrna Góra - pomieszczenia bytowe załogi
Twierdza Srebrna Góra – pomieszczenia bytowe załogi

Piękne widoki z szczytu Twierdzy

Po opuszczeniu wnętrza warowni mamy możliwość obejrzenia jej z zewnątrz. Spacer zarówno wokół murów jak i na górnym ich poziomie zdecydowanie polecam. Można zobaczyć pilnowane przez kozy armaty (patrz galeria zdjęć pod wpisem) i fajne widoki na okolicę. Akurat, kiedy my zwiedzaliśmy trwały prace i dzięki temu mogliśmy zobaczyć jak wyglądają mury przed i po konserwacji. Różnica jest niesamowita. Kiedy skończą się remonty i twierdza odzyska swój pierwotny blask z pewnością jeszcze bardziej będzie cieszyć oko.

Remontowane mury Twierdzy Srebrna Góra
Remontowane mury Twierdzy Srebrna Góra

Widok na okolicę.

Ze szczytu rozpościera się ładny widok w każdym kierunku. Potwierdza to słuszność decyzji o zlokalizowaniu warowni właśnie w tym miejscu. Atakujący nie mogli pozostać niezauważeni i z pewnością byli łatwym celem dla ostrzału artyleryjskiego.

Widok ze szczytu Twierdzy Srebrna Góra
Widok ze szczytu Twierdzy Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra – podsumowanie wizyty

Twierdza Srebrna Góra to zdecydowanie obiekt wart odwiedzenia i to nie tylko dla miłośników militariów i fortyfikacji. To ciekawa lekcja historii, którą aż chce się kontynuować. „Największa górska twierdza w Europie”, „Największa militarna atrakcja Dolnego Śląska” – to hasła, którymi reklamuje się obiekt. I myślę, że nie ma w nich zbyt wiele przesady.

Jak zwykle jednak przy okazji tego typu „atrakcji turystycznych” sugeruję jej zwiedzanie poza sezonem i poza weekendem. Wtedy ruch jest najmniejszy i można w spokoju poświęcić czas na chłonięcie spotkania z historią.

2 komentarze do “Twierdza Srebrna Góra – największa w Europie”

  1. Bardzo dawno temu tam byłem jak stacjonowała tam jednostka wojskowa łączności a potem zagłuszania .przenieśli się pod Wrocław przy św Katarzynie działali aż do ustania cenzury.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top