Pogoda tym razem nie zachęcała do wycieczki w góry. Niskie chmury i lekki deszcz skutecznie zmieniły nam plany. Pozostała jednak góra… A konkretnie Time Gates w Jeleniej Górze, czyli dawny schron przeciwlotniczy pod Wzgórzem Kościuszki zmieniony przez pasjonatów w wehikuł czasu.

Do podobnych „atrakcji turystycznych” zwykle podchodzę z dużą rezerwą. Nie przepadam za tłumami, które zwykle można w takich miejscach napotkać. Jednak historia związana ze schronem przeciwlotniczym z czasów II Wojny Światowej sprawiła, że zdecydowałem się na spędzenie czasu w Jeleniej Górze.

Jak dojechać do Time Gates w Jeleniej Górze

Obiekt znajduje się przy ulicy Chełmońskiego w Jeleniej Górze. Jest oznaczony oczywiście na mapach Google i korzystając z tej pomocy dotarliśmy na miejsce bez najmniejszych problemów. Nieopodal znajduje się także Muzeum Karkonoskie, więc jeśli będziecie mieli trochę czasu oczekując na godzinę wejścia do Time Gates, być może warto go spożytkować na zwiedzanie. My zdecydowaliśmy się na inną opcję.

Time Gates w Jeleniej Górze - wejście do obiektu
Time Gates w Jeleniej Górze – wejście do obiektu

Park Miejski na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze

Park na Wzgórzu Kościuszki to największy park w Jeleniej Górze. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy ówczesny burmistrz miasta Johan Christoph Schönau zdecydował o nasadzeniach, wytyczeniu alejek i przygotowaniu innej infrastruktury rekreacyjnej. Park był i nadal jest bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miejscem.

Staw w Parku na Wzgórzu Kościuszki
Staw w Parku na Wzgórzu Kościuszki

Być może przydałoby się trochę bardziej zadbać, szczególnie o boczne alejki, ale całość robi bardzo pozytywne wrażenie. Duży teren rekreacyjny z miejscami do grilowania, zadbany staw i inne atrakcje zdają się doskonale spełniać zamierzenia twórców obiektu.

Mroczny epizod w historii Parku

Zanim jeszcze powstał park w najwyższym punkcie wzgórza Kościuszki znajdowała się miejska szubienica. Wykonywano tu wyroki śmierci a wystawiane na widok publiczny zwłoki miały spełniać funkcję prewencyjną informując o całej surowości i nieuchronności kary. Szubienica powstała już w XVI wieku i funkcjonowała aż do XVIII, kiedy to została rozebrana. Obecnie można zobaczyć jedynie fundamenty szubienicy i poczytać o jej historii na tablicy informacyjnej stojącej nieopodal.

Miejsce po szubienicy miejskiej
Miejsce po szubienicy miejskiej

Wreszcie wchodzimy pod ziemię

Nadeszła godzina 13 oznaczona na naszych biletach wstępu i wreszcie mogliśmy ruszyć na spotkanie z podziemiami. Niewielka na szczęście grupa sprawiła, że udało się trochę posłuchać przewodnika. Na początku trafiliśmy do piwnicy, w której przechowywano alkohole i inne wymagające chłodu produkty spożywcze z działającej na wzgórzu restauracji. Tutaj uwagę przykuwa ciekawe sklepienie z ponumerowanymi blokami. Numeracja prawdopodobnie pojawiła się w trakcie wzmacniania obiektu na potrzeby schronu. Po rozebraniu sklepienia i wykonaniu niezbędnych prac wzmacniających, dzięki tej właśnie numeracji można było sklepienie ułożyć ponownie.

Sklepienie piwniecy na wina i piwa

Największa w Polsce cewka Tesli – niestety w remoncie

Jedną z atrakcji obiektu jest największa w Polsce cewka Tesli. To wymyślone przez niedocenianego wynalazcę urządzenie generuje napięcie rzędu milionów wolt. Jej działanie powoduje między innymi powstawanie efektownych błyskawic. Niestety, ze względu na panującą w podziemiach wilgoć urządzenie musi być dość często konserwowane. I dokładnie na taki moment trafiliśmy. Z pokazu więc nici… a szkoda.

Time Gates w Jeleniej Górze – atrakcje

Dalsza część zwiedzania to między innymi makieta pociągu pancernego i opowieść o nieodnalezionym do tej pory, legendarnym „Złotym Pociągu”. Trochę o wykorzystaniu obiektu jako schronu przeciwlotniczego i o dziejach podziemi jeszcze sprzed czasów II Wojny Światowej. Przygotowano też tematyczne kąciki dotyczące zielarstwa, produkcji szkła i historii militarnej regionu. Nie zabrakło tez opowieści o jakże bogatej górniczej historii tego obszaru. Moim zdaniem to doskonałe miejsce na spacer z historią dla rodzin z dziećmi.

Walonowie i górnictwo w rejonie Dolnego Śląska
Walonowie i górnictwo w rejonie Dolnego Śląska

Schron przeciwlotniczy

Obiekt w trakcie wojny został rękoma przymusowych robotników powiększony i zaadaptowany na schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej miasta. Według rożnych danych miał znaleźć tu schronienie nawet do 6000 osób. Część korytarzy zostało wybetonowanych, jednak sporo z nich pozostało w stanie surowym.

Wybetonowany korytarz schronu przeciwlotniczego
Wybetonowany korytarz schronu przeciwlotniczego

Po wojnie obiekt był wykorzystywany w rożnych celach. Była tu między innymi pieczarkarnia i sporych rozmiarów dyskoteka.

Time Gates w Jeleniej Górze – krótkie podsumowanie

Time Gates w Jeleniej Górze to bardzo ciekawy obiekt zarówno ze względu na jego historię jak i obecną formę udostępniania. Moim zdaniem sprawdzi się znakomicie na wycieczkę z dziećmi. Sporo tu historii pokazanej w ciekawy, szczególnie dla najmłodszych sposób. Ja jednak mam mały niedosyt. Żałuję, że nie udało mi się odwiedzić obiektu przed adaptacją. Zdecydowanie bardziej lubię takie zwiedzanie. Mimo to uważam, że warto poświęcić godzinkę na obejrzenie zarówno tego, jak i innych ciekawych miejsc w Jeleniej Górze.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top