Rowerowy weekend nad Bałtykiem

Artykuł sponsorowany.

Szukając pomysłu na aktywne spędzenie weekendu, warto wybrać się na rowerową wycieczkę nad polskie morze. Na Velo Baltica nikt nie będzie się nudzić. Jest to jeden z najczęściej wybieranych szlaków turystycznych w Polsce. Dystans do pokonania wynosi aż 245 km i został podzielony na kilka mniejszych odcinków. Taka wyprawa to nie lada gratka dla miłośników Bałtyku.

Velo Baltica zachwyca nie tylko pięknymi widokami

Velo Baltica prowadzi przez zróżnicowany teren, a dystans do pokonania jest dość spory. Przejechanie go w całości wymaga odpowiedniego przygotowania, a przed wyruszeniem dobrze jest rozplanować poszczególne etapy podróży. Ten szlak jest przykładem tego, że rodzime ścieżki rowerowe mają wiele do zaoferowania, i to nie tylko pod względem widoków czy atrakcji. Drogi na trasie w większości są w bardzo dobrym stanie, co więcej, kolejne odcinki regularnie są oddawane do użytku.

Wyprawa rozpoczyna się na polsko-niemieckiej granicy w Świnoujściu, a kończy w Ustce. Velo Baltica przebiega przez malownicze nadmorskie kurorty, miasteczka i spokojne wsie. Choć trasa wiedzie linią brzegową, widok bezpośrednio na morze nie będzie osiągalny przez cały czas. Wynagradzają to jednak leśne scenerie dzikiej przyrody w parkach narodowych. Na całej długości szlaku nawierzchnia jest mocno zróżnicowana – jest to głównie asfalt, jednak część prowadzi przez szuter, kostkę brukową, a nawet piach. Z tego względu w podróż wskazane jest wybrać się na odpowiednim typie roweru – najlepszy do tego celu będzie trekkingowy lub gravelowy.

Aby urozmaicić sobie przejazd, można odpocząć chwilę przy atrakcjach napotkanych w czasie jazdy. A tych nie brakuje na żadnym odcinku. Bałtycki Park Miniatur i Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach, wydmy w Łebie, Aleja Gwiazd w Dziwnowie, Fort Gerharda w Świnoujściu czy Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to tylko kilka ciekawych miejsc, które czekają, by je odwiedzić. Warto pamiętać, że w pobliżu popularnych nadmorskich kurortów, jak Międzyzdroje czy Kołobrzeg, w okresie letnim ruch będzie zdecydowanie większy.

Rowerowy wypad dla każdego

Velo Baltica to bezpieczna trasa, prowadząca w większości drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego. Jest ona częścią europejskiego szlaku EuroVelo 10 i fragmentami pokrywa się ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13. Oznaczenia są bardzo czytelne i widoczne – nie ma problemu z ich odnalezieniem w czasie przejazdu.

Przejechanie całości szlaku może być dla mniej doświadczonych rowerzystów sporym wyzwaniem. Dlatego, nie będąc jeszcze wprawionym cyklistą, bądź planując wypad z dziećmi, lepiej zdecydować się na krótszą wycieczkę i pokonać tylko wybrane odcinki. Dobrym rozwiązaniem jest również przedłużenie wypadu i rozplanowanie go na kilka dni. Liczba atrakcji napotykanych podczas przejazdu sprawi, że nuda nie będzie doskwierać.

Planując weekendowy wypad, z pewnością trudności nie sprawi znalezienie zakwaterowania. Rejon ten obfituje w liczne hotele, kwatery prywatne, schroniska czy campingi z udogodnieniami dla rowerzystów. Nie należy martwić się również o miejsca, w których będzie można się posilić. Do wyboru jest ogrom restauracji, smażalni i barów szybkiej obsługi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top