Artykuł sponsorowany.

Szukając pomysłu na aktywne spędzenie weekendu, warto wybrać się na rowerową wycieczkę nad polskie morze. Na Velo Baltica nikt nie będzie się nudzić. Jest to jeden z najczęściej wybieranych szlaków turystycznych w Polsce. Dystans do pokonania wynosi aż 245 km i został podzielony na kilka mniejszych odcinków. Taka wyprawa to nie lada gratka dla miłośników Bałtyku.

Velo Baltica zachwyca nie tylko pięknymi widokami

Velo Baltica prowadzi przez zróżnicowany teren, a dystans do pokonania jest dość spory. Przejechanie go w całości wymaga odpowiedniego przygotowania, a przed wyruszeniem dobrze jest rozplanować poszczególne etapy podróży. Ten szlak jest przykładem tego, że rodzime ścieżki rowerowe mają wiele do zaoferowania, i to nie tylko pod względem widoków czy atrakcji. Drogi na trasie w większości są w bardzo dobrym stanie, co więcej, kolejne odcinki regularnie są oddawane do użytku.

Wyprawa rozpoczyna się na polsko-niemieckiej granicy w Świnoujściu, a kończy w Ustce. Velo Baltica przebiega przez malownicze nadmorskie kurorty, miasteczka i spokojne wsie. Choć trasa wiedzie linią brzegową, widok bezpośrednio na morze nie będzie osiągalny przez cały czas. Wynagradzają to jednak leśne scenerie dzikiej przyrody w parkach narodowych. Na całej długości szlaku nawierzchnia jest mocno zróżnicowana – jest to głównie asfalt, jednak część prowadzi przez szuter, kostkę brukową, a nawet piach. Z tego względu w podróż wskazane jest wybrać się na odpowiednim typie roweru – najlepszy do tego celu będzie trekkingowy lub gravelowy.

Aby urozmaicić sobie przejazd, można odpocząć chwilę przy atrakcjach napotkanych w czasie jazdy. A tych nie brakuje na żadnym odcinku. Bałtycki Park Miniatur i Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach, wydmy w Łebie, Aleja Gwiazd w Dziwnowie, Fort Gerharda w Świnoujściu czy Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to tylko kilka ciekawych miejsc, które czekają, by je odwiedzić. Warto pamiętać, że w pobliżu popularnych nadmorskich kurortów, jak Międzyzdroje czy Kołobrzeg, w okresie letnim ruch będzie zdecydowanie większy.

Rowerowy wypad dla każdego

Velo Baltica to bezpieczna trasa, prowadząca w większości drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego. Jest ona częścią europejskiego szlaku EuroVelo 10 i fragmentami pokrywa się ze szlakiem Żelaznej Kurtyny EuroVelo 13. Oznaczenia są bardzo czytelne i widoczne – nie ma problemu z ich odnalezieniem w czasie przejazdu.

Przejechanie całości szlaku może być dla mniej doświadczonych rowerzystów sporym wyzwaniem. Dlatego, nie będąc jeszcze wprawionym cyklistą, bądź planując wypad z dziećmi, lepiej zdecydować się na krótszą wycieczkę i pokonać tylko wybrane odcinki. Dobrym rozwiązaniem jest również przedłużenie wypadu i rozplanowanie go na kilka dni. Liczba atrakcji napotykanych podczas przejazdu sprawi, że nuda nie będzie doskwierać.

Planując weekendowy wypad, z pewnością trudności nie sprawi znalezienie zakwaterowania. Rejon ten obfituje w liczne hotele, kwatery prywatne, schroniska czy campingi z udogodnieniami dla rowerzystów. Nie należy martwić się również o miejsca, w których będzie można się posilić. Do wyboru jest ogrom restauracji, smażalni i barów szybkiej obsługi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top