„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to hasło okazało się po raz kolejny prawdziwe. Od niedawna z Agą mieszkamy właśnie w gminie Czerwieńsk i poznajemy powoli jej uroki. Okazuje się, że niedaleko domu mamy sporo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Więc na rower i w drogę…

Zabytkowy wiatrak w Leśniowie Wielkim

Nasz rekonesans rozpoczynamy w Płotach, gdzie mieszkamy. Stąd jedziemy do Leśniowa Wielkiego zobaczyć wiatrak. Stoi on przy głównej drodze z Gubina do Zielonej Góry. Żeby dotrzeć pod sam młyn należy pojechać trochę dalej i skręcić w lewo w drogę na Nietków. Następnie znowu w lewo za szkołą. Jest tam drogowskaz, więc trudno się zgubić.

Wiatrak w Leśniowie Wielkim
Wiatrak w Leśniowie Wielkim

Wiatrak to drewniana konstrukcja typu koźlak z początku XIX wieku. Młyn jeszcze w połowie XX wieku działał. Obecnie jest wpisany do rejestru zabytków a niedawno został odrestaurowany. Prezentuje się bardzo okazale. Przy budowli jest niewielka wiata z ławeczkami, gdzie można odpocząć i zebrać siły na dalszą jazdę.

Zabytkowy kościół w Leśniowie Wielkim

Wiatrak to nie jedyna ciekawostka Leśniowa. Przy drodze krajowej do Zielonej Góry znajduje się murowany kościół z XIV wieku. Architektonicznie znajdziemy tu zarówno elementy barokowe jak i gotyckie.

Zabytkowy kościół w Leśniowie Wielkim
Zabytkowy kościół w Leśniowie Wielkim

Park Pałacowy w Nietkowie

Z Leśniowa Wielkiego ruszyliśmy szosą 279 w kierunku Nietkowa. Szosa jest niedawno remontowana, więc po wyjeździe z miejscowości jedzie się już bardzo wygodnie. Lekkie falowanie terenu, więc i lekki podjazd, a przed samym Nietkowem dynamiczny zjazd kończący się w centrum miejscowości przy Parku Pałacowym. I ten park to kolejny punkt naszej wycieczki. Z pałacu został już tylko fragment bramy wjazdowej. Ciekawostką są dwie płyty nagrobne z XVIw. wmontowane w bramę od strony parku.

Brama wjazdowa do parku Pałacowego w Nietkowie
Brama wjazdowa do Parku Pałacowego w Nietkowie

W parku znajdziemy także fragmenty fontann i murów pałacowych, a w zasadnie ich fundamenty. Pałac prawdopodobni postał jeszcze w XIV w. i należał do rodu von Rothenburg. W 1945 roku pałac został obrabowany przez żołnierzy Armii Czerwonej. Żeby ukryć rabunek pałac spalono.

Park Dworski i dwór w Laskach

Z Nietkowa jedziemy do Lasek. To niewielka wieś, ale również ma swoje atrakcje. Przede wszystkim dawny, odrestaurowany niedawno Park Dworski, a także dwór z XIX wieku przerobiony na oranżerię. W parku możemy zobaczyć zarys dawnego budynku zrobiony z ażurowych, drewnianych płotków. Sam dwór jest w rękach prywatnych i można go podziwiać tylko zza płotu.

Park Dworski w Laskach
Park Dworski w Laskach

Rowerem nad Odrą

Z Lasek ruszamy nad Odrę. Wracamy do centrum miejscowości i koło Krzyża skręcamy w lewo. Po kilkudziesięciu metrach przejeżdżamy mostem nad rzeka Zimny Potok i po kolejnych kilkuset szutrową drogą docieramy do wału przeciwpowodziowego. Skręcamy w prawo. Koroną wału prowadzi ścieżka, którą można spokojnie jechać rowerem. Warto być uważnym, bo pomiędzy rzeką a wałem można dostrzec niewielkie bunkry. To jednoizbowe konstrukcje strzegące niegdyś Lini Odry.

Odra widziana z wału przeciwpowodziowego
Odra widziana z wału przeciwpowodziowego

Tutaj udało mi się jakiś czas temu uchwycić fajne kolory podczas spaceru. Zdjęcia można zobaczyć w jednym z poprzednich wpisów.

Most kolejowy na Odrze w Nietkowie

Wracając w kierunku Płotów natrafiamy na żelazny most na Odrze. Most jest czynny i dość często uczęszczany więc należy bardzo uważać na pociągi. Co ciekawe jedna z jego nitek jest wyłączona z eksploatacji kolejowej i można nią dostać się na drugą stronę rzeki. W tym miejscu warto sprawdzić, czy przeprawy promowe w Brodach lub Pomorsku działają. Może się bowiem okazać, że żeby wrócić na lewy brzeg Odry będzie trzeba dojechać aż do Cigacic. A to spory kawałek…

Most kolejowy na Odrze w NIitkowie
Most kolejowy na Odrze w Nietkowie

My przeszliśmy po moście na drugą stronę rzeki, ale niekoniecznie trzeba to robić. Zwłaszcza, że jadąc dalej trafiamy na kilka odrestaurowanych przez pasjonatów bunkrów. Te wkomponowane w wal konstrukcje są już sporo większe od tych widzianych niedaleko Lasek.

Przeprawa promowa w Brodach była otwarta, więc po dotarciu do tej miejscowości wsiedliśmy na prom i wróciliśmy na „nasz brzeg”. Tutaj zarówno po prawej jak i lewej stronie w wale jest kilka bunkrów, które są częścią Skansenu Fortyfikacji Czerwieńsk. Ruszyliśmy asfaltem w kierunku tego miasteczka.

Muzeum Kolei Szprotawskiej w Czerwieńsku

Po dotarciu do Czerwieńska, tuż za drugim przejazdem kolejowym trafiamy na starą lokomotywę. Ten zabytkowy parowóz o pieszczotliwej nazwie „Wiesiek” ma już ponad 100 lat. Został wyprodukowany w 1909 roku w Berlinie. Niestety obecnie nie jest w najlepszym stanie, ale opiekujące się nim stowarzyszenie zapowiada renowacje w najbliższym czasie.

Parowóz "Wiesiek"
Parowóz „Wiesiek” – Muzeum Kolei Szprotawskiej w Czerwieńsku

Zalew w Czerwieńsku

Ciekawym miejscem, które również moim zdaniem warto zobaczyć jest zalew w Czerwieńsku. Powstał on kilkanaście lat temu na rzeczce Łączna i obecnie jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców miasta. Zalew można objechać dookoła. Na jego końcu (a właściwie początku, biorąc pod uwagę bieg rzeki) znajduje się malowniczy mostek.

Zalew w Czerwieńsku
Zalew w Czerwieńsku

Atrakcje Gminy Czerwieńsk – podsumowanie wycieczki

Okazało się, że Gmina Czerwieńsk to nie tylko lasy i Odra. Można tu znaleźć ciekawe historycznie obiekty, piękne krajobrazy i fajne trasy rowerowe. Oczywiście nie wyczerpaliśmy podczas tego wyjazdu wszystkich możliwości. Z pewnością będziemy „badać” rowerowo ten obszar jeszcze nie raz i nie raz odkryjemy miejsca warte zobaczenia. Jeśli więc będziecie w okolicy zapraszam na wspólną wyprawę.

Cała wycieczka trwała niespełna cztery godziny. Przejechaliśmy 43 km i było fajnie. Tym razem galeria niewielka bo nie brałem aparatu. Mimo to zachęcam do obejrzenia.

<iframe src="http://www.endomondo.com/embed/routes?id=1558290424&width=900&height=600" width="900" height="600" frameborder="0" scrolling="no" ></iframe>

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!