Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre

Tym razem coś dla miłośników ptaków. Jest niedaleko Gloucester w Anglii takie miejsce, które słynie z bytujących tam wielu gatunków dzikiego ptactwa. Mam na myśli jeden z największych i najbardziej znanych na wyspach Brytyjskich rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre. Jego głównym celem jest ochrona ich siedlisk po wschodniej stronie ujścia rzeki Severn do Kanału Bristolskiego.

Rezerwat powstał tuż po wojnie. W 1946 roku założył go sir Peter Scott. To syn słynnego podróżnika i badacza bieguna północnego Roberta Falcona Scotta, który zgnął podczas swojej drugiej wyprawy na Antarktydę. W pożegnalnym liście prosił żonę, by zainteresowała ich syna biologią. Być może właśnie dlatego Peter zaczął studiować nauki przyrodnicze. Ostatecznie jednak zmienił kierunek i ukończył historię sztuki. Nie porzucił jednak przyrody i po wojnie zajął się ornitologią. Założona przez niego w 1946 roku organizacja nosiła nazwę Severn Wildfow Trust. Nazwę można przetłumaczyć jako Fundusz Dzikiego Ptactwa Severn. Obecnie do dzikiego ptactwa dołączyły jeszcze mokradła. Cała nazwa więc brzmi teraz Wildfowl & Wetlands Trust. Organizacja prężnie działa do dzisiaj. Dzięki niej powstało w sumie dziesięć podobnych rezerwatów. Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre jest największym z nich. Obejmuje ponad 800 hektarów mokradeł i łąk. Schronienie znajduje tu ponad 200 gatunków ptaków.Jak dojechać do rezerwatu ptaków Slimbridge

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Bristolem a Gloucester. Najłatwiej dojechać tu autostradą M5. Najbliższy rezerwatu zjazd ma numer 13. Po zjechaniu nim z autostrady należy dojechać do Slimbridge drogą A38. Dojazd nie powinien sprawić wam żadnej trudności. Dokładny adres to: WWT Slimbridge, Bowditch, Slimbridge, Gloucestershire, GL2 7BT. Ares e-mail: info.slimbridge@wwt.org.uk, numer telefonu: 01453 891900.

Rezerwat przyrody Slimbridge Wetland Centre – parking, cennik biletów, godziny otwarcia

Przy rezerwacie znajduje się pory parking. Może tu jednocześnie stanąć nawet ponad 100 aut. Nie powinno więc być problemu ze znalezieniem miejsca. Parking jest bezpłatny.

Slimbridge Wetland Centre - parking
Slimbridge Wetland Centre – parking

Slimbridge Wetland Centre otwarte jest cały rok. W listopadzie, grudniu i styczniu można odwiedzić to miejsce od 9:30 do 16:30. W lutym i marcu od 9:30 do 17:00. Natomiast od kwietnia do października od 9:30 do 17:30. Ostatnie wejście jest na godzinę przed zamknięciem. Moim zdaniem warto jednak pojawić się na miejscu wcześniej. Godzina to bardzo mało czasu na zobaczenie tak dużego terenu. Zwłaszcza jeśli interesujecie się ornitologią.

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre - wejście
Slimbridge Wetland Centre – wejście

Bilety do rezerwatu przyrody można zakupić w dwóch wersjach. Podobnie jak ma to miejsce w Zamku Goodrich i wielu innych atrakcjach turystycznych Wielkiej Brytanii. Mamy opłatę podstawową oraz nieco wyższą, zawierającą Gift Aid. To specjalny system pomocy organizacjom społecznym. Płacąc podwyższoną opłatę, można całość ceny biletu odliczyć od podatku. Oczywiście, jeśli jest się brytyjskim podatnikiem. To fajny pomysł na wsparcie tego typu działalności.Cennik Slimbridge Wetland Centre

BiletyCena zawierająca  Gift AidCena bez Gift Aid
Osoba dorosła17,50 funta15,90 funta
Osoba małoletnia (4-17 lat)11,50 funta10,45 funta
Osoby starsze (65+), studenci, bezrobotni15,75 funta14,31 funta
Dzieci poniżej 4 roku życiaBezpłatnieBezpłatnie
Opiekunowie osób niepełnosprawnychBezpłatnieBezpłatnie

Podane powyżej ceny obowiązują w 2023 roku. Warto wiedzieć, że na teren rezerwatu nie można wchodzić z psami. Wyjątek stanowią certyfikowane psy-opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Bilety można zarezerwować na stronie internetowej rezerwatu. Daje to pewność, że wejdziecie do środka, bez względu na ilość chętnych. W sezonie przyjazd bez rezerwacji może być ryzykowny. Ilość wejść dziennie jest ograniczona, a rezerwat jest popularną atrakcją.

Ptasi raj, czyli zwiedzanie Slimbridge Wetland Centre

Zwiedzanie rozpoczynamy od głównego wejścia. Tutaj kupujemy bilet i wchodzimy na teren ośrodka. Warto zaopatrzyć się w bezpłatny przewodnik i spróbować zidentyfikować jak najwięcej ptaków. 

Łabędzie i inne ptaki Slimbridge Wetland Centre
Łabedzie i inne ptaki

Pierwszą atrakcją jest jezioro łabędzi. Jest tu pięć gatunków tych okazałych ptaków. Można tu zobaczyć między innymi łabędzi Bewicka. To właśnie Peter Scott zaobserwował, że kolorowe wzory na ich dziobach to swoiste odciski palców. Są niepowtarzalne podobnie jak wzory na ogonach waleni.Dalej można zobaczyć pierwszą z zagród flamingów. Mieszkają to Flamingi Andyjskie. W środowisku naturalnym można je spotkać w zachodniej części Ameryki Południowej. Dodam, że spotkać je można bardzo rzadko. To gatunek zagrożony wyginięciem.

Flamingi różowe - andyjskie - rezerwat ptaków Slimbridge
Flamingi andyjskie

W Slimbridge znajdziecie jeszcze pięć innych gatunków flamingów. Najbardziej efektowne z nich to mocno pomarańczowe Flamingi Karaibskie. Wyglądają niesamowicie w dużej grupie. Ponadto są też flamingi Chilijskie, Małe, Wielkie i Flamingi Jamesa.

Flamingi karaibskie - Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre
Flamingi karaibskie

Dalej znajduje się zagroda urządzona w stylu hawajskim. Znajdziemy tutaj różne gatunki ptactwa. Między innymi gęsi hawajskie zwane także nene. Dzięki sprowadzeniu ich tutaj w latach 50. udało się ocalić ten gatunek przed wyginięciem.

Ptactwo wodne z Hawajów
Kaczka

W rezerwacie przyrody Slimbridge znajduje się także kilka czatowni. To niewielkie budynki z otwieranymi oknami. Pozwalają one na obserwację dzikich ptaków z bezpiecznej dla nich odległości.Jedna z takich czatowni znajduje się w części rezerwatu przyrody już poza terenem ogrodzonym. Można z niej obserwować pobliskie łąki. Na tej przestrzeni widać sporo dziko żyjących ptaków.

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre - łąki zewnętrzne
Slimbridge Wetland Centre – łąki zewnętrzne

Jeszcze do niedawna w Slimbridge Wetland Centre można było zobaczyć wydry. Niestety ostatnia niedawno padła. Nowych nie udało się jeszcze sprowadzić, więc zagroda była pusta.

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre – podsumowanie wycieczki

W Slimbridge Wetland Centre można obserwować różnorodne gatunki ptaków wodnych. W tym gęsi, kaczki, łabędzie i flamingi. Jest tam także wiele innych zwierząt, takich jak żurawie, bociany, błotniaki. Centrum prowadzi wiele programów ochrony, badań naukowych i edukacyjnych. Mają one na celu ochronę dzikich ptaków i ich siedlisk.

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre
Slimbridge Wetland Centre

Podczas wizyty w rezerwacie tym ptasim raju można spacerować po malowniczych ścieżkach, obserwować ptaki oraz wziąć udział w pokazach karmienia. Istnieje także centrum edukacyjne, w którym odbywają się prezentacje, warsztaty i wykłady. To doskonałe miejsce na całodzienny, rodzinny pobyt. My spędziliśmy tam zaledwie półtorej godziny. Przeszliśmy około trzech i pół kilometra. Byliśmy jednak dość późno i nie dotarliśmy do wszystkich wartych zobaczenia miejsc. A szkoda. Jest tam bowiem bardzo ciekawie.

Slimbridge Wetland Centre warto odwiedzić kilka razy, o różnych porach roku. Wiele z gatunków ptaków wodnych jest tu bowiem tylko chwilowo podczas migracji. Zawsze można więc zobaczyć coś nowego. Zdecydowanie polecam.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre – zapis spaceruWybierasz się do Anglii? Chcesz zobaczyć Slimbridge Wetland Centre? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Booking.com

Rezerwat ptaków Slimbridge Wetland Centre – zdjęcia

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top