Jeśli lubisz góry, zamki i jaskinie, to zakochasz się Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Można tam znaleźć po trochu wszystkiego i to na jednodniowym spacerze. Tym razem zaprezentuję trasę od Jaskini Głębokiej, przez rezerwat Góra Zborów, aż do ruin zamku Bąkowiec w Skarżycach. To jedna z ciekawszych wędrówek po Jurze w czasie naszego wrześniowego urlopu.

Nasz spacer rozpoczęliśmy w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, które znajduje się przy drodze 792 między Żarkami a Korczycami. Jest tam spory, a do tego bezpłatny parking, co jeszcze bardziej podnosi atuty tego miejsca jako bazy wypadowej do zwiedzania okolicy. Można tu też kupić bilet i wyruszyć na zwiedzanie Jaskini Głębokiej. To moim zdaniem jedna z najciekawszych jaskiń w pobliżu. A jest ich tam sporo…

Rezerwat Góra Zborów - wejście
Rezerwat Góra Zborów – wejście

Jaskinia Głęboka – fascynujące zejście pod ziemię

Jaskinia Głęboka została odkryta podczas pozyskiwania szpatu, oraz wapienia między innymi na potrzeby budowy okolicznych dróg. W czasie wojny, a konkretnie w 1942 roku, w trakcie prac wydobywczych odsłonięto i przy okazji, niestety zniszczono pierwszą komorę. Obecnie w jej miejscu znajduje się sporej wielkości wgłębienie. Tuż obok rozpoczyna się trasa turystyczna.

Wejście do Jaskini Głębokiej
Wejście do Jaskini Głębokiej

Wrzesień to na szczęście nie szczyt sezonu turystycznego i okazało się, że tym razem byliśmy jedynymi odwiedzającymi. Pozwoliło to na spokojne zwiedzanie tej bardzo ciekawej jaskini. Kilka komór, wąskie korytarze i zejście ponad dwanaście metrów poniżej poziomu gruntu.

Nacieki w Jaskini Głębokiej
Nacieki w Jaskini Głębokiej

Niestety, podczas dawnej eksploatacji kalcytu, szata naciekowa została w znacznym stopniu zniszczona. Na szczęście, to co zostało jest należycie zabezpieczone i można podziwiać ciekawe stalaktyty, stalagmity i różne formy nacieków na ścianach. Wewnątrz przegotowano również kilka ekspozycji dotyczących zarówno geologii, górnictwa jak i prehistorii tego miejsca.

Ekspozycja geologiczna w Jaskini Głębokiej
Ekspozycja geologiczna w Jaskini Głębokiej

Ciemność jaskiniowa w Jaskini Głębokiej

Jaskinie i sztolnie to miejsca, w których można doświadczyć tzw. ciemności jaskiniowej. To ciemność absolutna. Nie można się do niej przywyknąć. Całkowity brak światła sprawia, że nie można wzroku przyzwyczaić do ciemności tak, jak na przykład w nocy. Przewodnik zafundował nam taka atrakcję. I choć już ją znamy z innych „dziur”, to zawsze mam ciarki na plecach. Warto spróbować.

Jaskinia Głęboka
Jaskinia Głęboka

Kryształowa Dziura w Zawalenisku

Po wyjściu z Jaskini Głębokiej ruszyliśmy w prawo czarnym szlakiem, by po kilkudziesięciu metrach skręcić znów w prawo i ścieżką dotrzeć do Kryształowej Dziury w Zawalenisku. Łatwiej tam dotrzeć od szczytu, gdyż na dole wejście blokuje ogromy głaz. Z góry natomiast Dziura Kryształowa wygląda całkiem fajnie. Niestety została „udomowiona” poprzez umieszczenie tam materaca, co w znacznym stopniu niweczy jej urok.

Kryształowa Dziura w Zawalenisku
Kryształowa Dziura w Zawalenisku

Góra Zborów – ciekawe widoki

Idąc dalej ścieżką pod górę docieramy do czerwonego Szlaku Orlich Gniazd. Prowadzi on przez szczyt, pomiędzy skałkami. Warto się tam trochę pokręcić. Z góry jest widok na całą okolicę. Stoi tam też betonowy słup. Niestety nie jest w żaden sposób opisany i nie wiadomo, skąd się tam wziął i jakie było jego przeznaczenie. Dopiero szukając wyjaśnienia zagadki w sieci natrafiłem na informację, że to pozostałość wieży triangulacyjnej postawionej tu przez Niemców w czasie wojny.

Betonowy słup na Górze Zborów
Betonowy słup na Górze Zborów

Z Góry Zborów zeszliśmy czerwonym szlakiem w kierunku drogi i dalej zamku Bąkowiec. No właśnie. Zamek w necie jest opisany jako Zamek Bąkowiec lub Zamek Morsko. Faktycznie znajduje się on jednak w dzielnicy Zawiercia – Skarżycach. Ścieżka jest bardzo przyjemna. W większości prowadzi przez las. Dopiero tuż przy zamku znajduje się spore podejście.

Szlak do Zamku Bąkowiec
Szlak do Zamku Bąkowiec

Zamek Bąkowiec na Szlaku Orlich Gniazd

Historia początków Zamku nie jest znana. Prawdopodobnie, drewnianą warownie postawiono tu już w XIV wieku. Natomiast pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1390 roku. Od XVII wieku warownia była już w ruinie. Tak też pozostaje do dzisiaj. Pozostałości budowli są zabezpieczone, jednak nie udostępnione dla zwiedzających. Można też, wąską ścieżką , obejść zamek dookoła. Na jego tyłach znajduje się może niezbyt okazała, ale jednak ciekawa – pozostałość studni.

Zamek Bąkowiec w Morsku
Zamek Bąkowiec w Morsku

Z Morska wróciliśmy na parking przy Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury idąc niebieskim szlakiem do Podlesic, a następnie ścieżką rowerowo pieszą przy drodze.

Góra Zborów i Zamek Bąkowiec – podsumowanie wycieczki

Spacer zajął nam równo cztery i pół godziny, a przeszliśmy niewiele ponad jedenaście kilometrów. Szlak niezbyt wymagający, dostarczył nam jednak sporo wrażeń. Zarówno pod ziemią, jak i na jej poziomie było na co popatrzeć. Pogoda dopisała, towarzystwo wyśmienite. Tylko spacerować, do czego i Was zachęcam.

Góra Zborów i Zamek Bąkowiec – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top