Podróż rowerem po Polsce – jak przygotować się do takiej wyprawy?

Artykuł sponsorowany.

Rower to ekologiczny środek transportu, który doskonale sprawdza się nie tylko na krótkich trasach. Umożliwia również zaplanowanie wyprawy po kraju. Jak się do niej przygotować? Dlaczego warto skorzystać z tej możliwości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przygotowanie fizyczne do wyprawy rowerowej po Polsce

Wyprawa rowerowa po Polsce to forma aktywności, na którą może zdecydować się praktycznie każdy. Wystarczy potrafić jeździć na rowerze. Nie wymaga się bowiem w tym przypadku posiadania kondycji umożliwiającej udział w wyścigu kolarskim. Z drugiej jednak strony kilkudniowa wyprawa rowerowa po Polsce z pewnością nie jest rozwiązaniem dedykowanym dla osób, które wsiadają na rower 2-3 razy w roku. W związku z tym decydując się na jej organizację, warto regularnie jeździć rowerem, pokonując średnio kilka lub kilkanaście kilometrów. Pozwoli to zorganizować kilkudniową wyprawę rowerową, w trakcie której każdego dnia zostanie pokonany określony dystans, a organizm nie zbuntuje się przed kolejnym dniem. Zarówno dzienny dystans, jak i przebieg trasy powinien być odpowiednio zaplanowany. Pozwoli to dopasować go do indywidualnych możliwości.

Podróż rowerem po Polsce - jak przygotować się do takiej wyprawy?

Wyprawa rowerowa po Polsce – sprzęt

Podstawą wyprawy rowerowej po Polsce jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, czyli roweru. Przed wyruszeniem w trasę musi on zostać sprawdzony pod kątem technicznym. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się oczywiście rowery trekkingowe, górskie, czy crossowe. Jednak warto mieć świadomość, że praktycznie każdy rower można przystosować do tego typu wyprawy. Dobrym rozwiązaniem może być również wypożyczenie roweru wraz z odpowiednimi sakwami. Umożliwią one zabranie ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy. Są niezbędne w trakcie kilkudniowej wyprawy rowerowej, ponieważ jazda z plecakiem jest zwyczajnie nie wygodna. Dedykowane sakwy pozwalają zabrać ze sobą zdecydowanie większy bagaż.

Co warto wziąć ze sobą? Przede wszystkim ubrania na zmianę, bieliznę, kurtkę przeciwdeszczową, czy apteczkę. Warto pamiętać również o powerbanku, latarce, czy akcesoriach rowerowych i narzędziach, które mogą przydać się na trasie. Omawiając kwestię sprzętu, należy zaznaczyć, że w przypadku tego typu wyprawy niezbędna jest również odzież rowerowa, która umożliwi komfortowe pokonywanie kolejnych kilometrów. Jej przewaga nad zwykłym ubraniem jest niepodważalna. Jakościowe koszulki, czy spodenki nie tylko skutecznie odprowadzają wilgoć i pozwalają ciału oddychać, ale zapewniają również komfort termiczny.

Rowerem po Polsce

Jak zorganizować wyprawę rowerową po Polsce?

Organizując kilkudniową wyprawę po Polsce, należy zadbać o kilka kwestii. Do najważniejszych należą z pewnością noclegi. Warto bowiem odpowiednio je zaplanować. Pozwoli to nie tylko określić długość trasy pokonywaną każdego dnia, ale również atrakcje turystyczne, z których można dzięki temu skorzystać. Gdzie można nocować w trakcie wyprawy rowerowej? Możliwości jest wiele, ponieważ do wyboru pozostają pensjonaty, hotele, campingi, czy nawet własny namiot. Równie ważną kwestią są posiłki, które można spożywać w barach, czy restauracjach, a także przygotowywać we własnym zakresie. Na przykład korzystając z kuchenki na campingu. Niezbędny będzie oczywiście również suchy prowiant.

Dlaczego warto wybrać się na wyprawę rowerową po Polsce?

Za wybraniem się na wyprawę rowerową po Polsce przemawia wiele zalet. Zaliczyć należy do nich przede wszystkim możliwość aktywnego wypoczynku oraz przemieszczania się, co pozwoli skorzystać z różnych atrakcji. Co więcej, poruszając się rowerem, można poznać miejsca, do których dotarcie samochodem byłoby niemożliwe.

Jakie jeszcze korzyści można uzyskać w ten sposób? Wymienić wśród nich należy chociażby oszczędności, ponieważ wyprawa rowerowa będzie zdecydowanie tańsza niż tradycyjny wyjazd na urlop. Wynika to z faktu, że główny koszt stanowią w tym przypadku noclegi, jednak tutaj również można poszukać oszczędności, np. nocując na campingach. Korzystny z pewnością jest także fakt, że pokonanie wielu kilometrów rowerem pozwala nie tylko odprężyć umysł, ale również zrzucić zbędne kilogramy oraz poprawić kondycję. Pozwoli to zadbać o własne zdrowie.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wyprawa rowerowa po Polsce może być świetną alternatywą dla na urlop dla tradycyjnych wyjazdów. Warto oczywiście pamiętać o tym, by ją odpowiednio zaplanować oraz dobrze się do niej przygotować, co sprawi, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top