Artykuł sponsorowany.
Zakończyła się rewaloryzacja Parku Miejskiego Aleksandria, pamiętającego czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mieszkańcy oraz turyści mogą cieszyć się dobrze znanym i lubianym miejscem w zupełnie nowej odsłonie. Pięknie zaaranżowany teren posłuży nie tylko do wypoczynku i rekreacji, ale też stanie się przestrzenią wydarzeń kulturalno-artystycznych.
Park Aleksandria swoją nazwę zawdzięcza Aleksandrze z Czartoryskich Ogińskiej, która przyczyniła się do powstania w XVIII wieku jednego z najpiękniejszych założeń parkowo-ogrodowych ówczesnej Polski. Wraz z architektami i ogrodnikami stworzyła miejsce szeroko znane nie tylko na dworach polskich, ale i europejskich. Park o charakterze sentymentalnym zachwycał architekturą, roślinnością i alejkami. Gościł wiele ówczesnych sław, bywał tu Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz i wspomniany król Stanisław August Poniatowski. Po bezpotomnej śmierci Aleksandry Ogińskiej park stracił na znaczeniu, zawsze był jednak miejscem cenionym przez mieszkańców. Dziś, prawie dwieście pięćdziesiąt lat od panowania Aleksandry Ogińskiej, park doczekał się zakrojonej na szeroką skalę rewaloryzacji.
Rewitalizacja na najwyższym poziomie
Głównym celem prac było przywrócenie możliwie jak największej ilości cech charakterystycznych dla dawnego sentymentalnego założenia. W pierwszym etapie przeprowadzono prace rozbiórkowe i porządkowe, uwzględniające także wykonanie nowych instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych. Wzdłuż parku powstało nowe ogrodzenie. Alejki Aleksandrii zyskały także nową nawierzchnię. Z części z nich usunięty został asfalt. W jego miejsce pojawiła się nawierzchnia mineralna, przepuszczalna, korzystnie wpływająca na obieg wody deszczowej. W parku pojawiły się nowe ścieżki dydaktyczne Zostały one poprowadzone falującymi liniami między starodrzewem. Zachęcają w ten sposób do zapoznania się z ciekawostkami o parku, mieście i regionie. Pomogą w tym liczne pulpity oraz tablice informacyjne również z treściami zapisanymi alfabetem Braille’a.
Park Aleksandria – Pawilon ogrodowy
Jednym z najbardziej atrakcyjnych efektów rewaloryzacji Parku Miejskiego Aleksandria jest odtworzenie pawilonu ogrodowego, stojącego w centralnym punkcie głównej alei. Jego otoczenie zdobią rabaty z kwiatami i krzewami ozdobnymi. Nowe nasadzenia sprawiły, że Park jest zakątkiem pełnym zieleni, sprzyjającym odpoczynkowi na łonie natury. Alejki zachęcają do spacerów. Wędrując nimi, można odkryć ukryte wśród zieleni atrakcje – zegar ogrodowy, ławkę z postacią księżnej Aleksandry Ogińskiej czy postument z herbem. Dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczą trzy nowe fontanny i rzeźby ogrodowe. Spacerowiczów z pewnością zachwyci nowy wygląd mostka, na który poprowadzono ścieżkę.
Chcieliśmy, aby Park Aleksandria stał się miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla wszystkich, dlatego też postawiliśmy na rozwiązania uniwersalne. Zaprojektowaliśmy plac zabaw i przestrzeń dla dzieci w budynku Ogródka Jordanowskiego. Alejki zapraszają do niespiesznych spacerów, a liczne ławeczki zachęcają z kolei do odpoczynku i spędzania przyjemnych chwil w nowej, ale nawiązującej do dawnego stylu przestrzeni – podkreśla Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik.
Fot. Natalia Szymonowska
Wspomniana wyżej strefa z placem zabaw i siłownią zasługuje na szczególną uwagę. Przygotowano ją bowiem w taki sposób, aby zachęcić do korzystania z jej urządzeń osoby w każdym wieku. Dla młodszych dzieci przygotowane zostały huśtawki, karuzele, zjeżdżalnie, domki i pajęcze sieci. Z plenerowej siłowni korzystać mogą z kolei nieco starsi goście parku, ceniący aktywność sportową. Strefę rekreacji zaprojektowano w pobliżu budynku Ogródka Jordanowskiego. W jego salach mogą być organizowane warsztaty i zajęcia edukacyjne. Z sali zabaw ze ścianką wspinaczkową, z pewnością skorzystają najmłodsi.
Park Aleksandria także dla osób z niepełnosprawnościami
Park Aleksandria został także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Alejki są szerokie, mają równą i bezpieczną nawierzchnię. W zakres prac rewitalizacyjnych wchodziło także wykonanie nowego nagłośnienia i oświetlenia oraz instalacja kamer monitoringu. Wszystko to z myślą o bezpieczeństwie i komforcie odwiedzających.
Zaproszenie na otwarcie parku
Zapraszamy Państwa serdecznie na uroczyste otwarcie Parku Aleksandria w dniu 24 czerwca o godz. 16:00. W programie znalazł się koncert muzyki polskiej w wykonaniu Joanny Różewskiej (fortepian) i Orkiestry Kameralnej Aleksandria pod dyrekcją Szymona Teleckiego, inscenizacja taneczna „Z wizytą u Księżnej Aleksandry” i wystawa fotografii archiwalnych ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach pt. „Historyczny spacer po parkowych alejach”.
Zanim rozpocznie się część oficjalna, wszystkie dzieci zapraszamy od godz. 13:00 na tańce animacyjne, modelowanie balonów, teatr baniek mydlanych, gry, zabawy, iluzje, kącik malowania buzi i włosów, pokazy szczudlarzy w efektownych kostiumach i maskach i alejkowe spotkania z postaciami z epoki.
Natomiast o godz. 15:00 na terenie Parku Miejskiego odbędzie się prelekcja Piotra Ługowskiego pt. „Aleksandria – sentymentalny Park Aleksandry Ogińskiej na przestrzeni dziejów”. Podczas imprezy wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz, Pan Sprężynka, Clown ReSorek i Teatr Scena Kalejdoskop z Krakowa.
Na młodzież od 24 do 27 czerwca czeka konkurs „Tak odpoczywam w Aleksandrii – Park po rewaloryzacji”. Główną nagrodą jest hulajnoga elektryczna, a nagrodami pocieszenia zestawy Instax Mini 12 oraz słuchawki bluetooth.
Zadanie pn. „Rewaloryzacja zabytkowego Parku Miejskiego Aleksandria w Siedlcach” współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.