Najciekawsze zabytki w Paryżu

Artykuł sponsorowany

Wersal

Wersal to dawna posiadłość królów Francji, która przyciąga co roku miliony turystów. Do głównych atrakcji tego miejsca należy wspaniale zdobiony pałac wersalski z okresu baroku. Na terenie posiadłości znajduje się wiele ciekawych obiektów, pełniących różne funkcje. Najwięcej uwagi warto poświęcić samemu pałacowi królewskiemu. Ciekawie prezentuje się również pałacyk Petit Trianon oraz pałac Grand Trianon. Budowle te powstawały w różnych okresach, a do naszych czasów zachowały się dzięki Napoleonowi Bonaparte, który uchronił ten teren przed zniszczeniem w czasie rewolucji francuskiej. W parku i ogrodzie warto spędzić cały dzień, odkrywając ciekawe i niezwykłe zakamarki.

Luwr

Luwr to miejsce, z którego Francuzi są dumni, więc nie można sobie pozwolić na jego pominięcie. Znajdziemy tu ponad 350 tysięcy eksponatów, z których wiele uchodzi za arcydzieła wszech czasów. Warto wspomnieć, chociażby o Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Znajdziemy tu też obraz Leonarda da Vinci – Mona Lisa. Ciekawie prezentuje się także galeria egipska z papirusami i sarkofagami. Muzeum Luwr posiada w swych zasobach imponującą kolekcję malarstwa włoskiego oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Główne wejście do muzeum stanowi szklana piramida usytuowana na dziedzińcu przed Luwrem. Posiada ona kształt egipskiej Piramidy Cheopsa i jest wykonana wyłącznie z metalu i szkła.

Luwr wieczorem

Łuk Triumfalny w Paryżu

Do najbardziej charakterystycznych konstrukcji budowlanych Paryża zalicza się Łuk Triumfalny. Upamiętnia on wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Jest bogato zdobiony rzeźbami i liczy sobie 49 metrów wysokości. Na szczycie tej budowli znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się niezwykle piękny widok na panoramę miasta oraz promieniście rozchodzące się ulice. Warto wiedzieć, że Łuk Triumfalny pod względem wysokości jest drugi na świecie. Pomimo że budowla ta miała upamiętniać największe zwycięstwa Francji, to jednak była też świadkiem kilku porażek. To właśnie tutaj miał miejsce przemarsz wojsk niemieckich po wojnie francusko-pruskiej z 1871 oraz parada wojsk nazistowskich w czasie trwania II wojnie światowej. Warto też wspomnieć, że w tym miejscu kończy się największy wyścig kolarski Tour de France.

Wieża Eiffla

Obok Wielkiego Muru Chińskiego oraz Statuy Wolności, wieża Eiffla jest najbardziej rozpoznawalną konstrukcją budowlaną świata. Cała Francja jest z niej dumna. Nie sposób więc nie odwiedzić tego miejsca podczas zwiedzania Paryża. Warto przy tym pamiętać, że o każdej pełnej godzinie w porze wieczornej mają miejsce iluminacje.

Wieża Eifla

W tym czasie mnóstwo turystów gromadzi się pod wieżą, by z zachwytem podziwiać tę budowlę błyszczącą tysiącami światełek. Wieża Eiffla to także scena romantycznych wydarzeń. Miliony osób zaręczyło się w tym miejscu lub w jej okolicy. Dlatego uznaje się ją za jeden z najbardziej romantycznych budynków w historii.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top