Na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki na kółkach?

Artykuł sponsorowany.

Walizki na kółkach to bagaż, który świetnie sprawdzi się w każdej podróży. Pozwala spakować najpotrzebniejsze przedmioty i wygodnie się ją prowadzi. A na co zwrócić uwagę, gdy chce się kupić nową walizkę? Podpowiadamy!

Jaki rozmiar walizki na kółkach?

To od rodzaju wyjazdu zależy, jaka wielkość walizki będzie dla nas idealna. A zatem od tego, jak wiele rzeczy trzeba ze sobą zabrać. Duża walizka na kółkach jest uniwersalna, ale nie zawsze potrzeba aż tak pakownej torby. Sprawdza się przede wszystkim na dłuższych wyjazdach, np. na dwutygodniowy urlop za granicą. Duża walizka zwykle ma 28″, czyli wymiary ok. 80x50x30 cm.

Jeśli podróż będzie kilkudniowa, wówczas dobrym wyborem jest średni model. Taki zdecydowanie łatwiej umieścić w bagażniku większości aut osobowych. Wymiary średniej walizki na kółkach to ok. 70×44×27 cm, czyli 24″.

W sytuacji, gdy wyjeżdża się na jeden-dwa dni, np. w delegację zagraniczną, najlepszym wyborem jest mniejszy bagaż. Na przykład walizka kabinowa. Taki mały model ma ok. 55x40x23 cm, jest to 19″ i jest on uwzględniany przez większość popularnych linii lotniczych.

Jeśli często się podróżuje, a wyjazdy mają różny charakter, trudno kupić jedną walizkę o uniwersalnym przeznaczeniu. Właśnie dlatego dobrze jest mieć w domu walizki o zróżnicowanych pojemnościach. Świetnym rozwiązaniem jest zakup kompletu walizek. Dzięki temu jest się przygotowanym na każdy typ wyjazdu.

Komplet ciemnozielonych walizek na kółkach 19''/24''/30'' OCHNIK WALAB-0070-54 (W24)
Komplet ciemnozielonych walizek na kółkach 19”/24”/30” OCHNIK WALAB-0070-54 (W24)

Twarda czy miękka walizka na kółkach?

Walizki na kółkach można kupić w wersji miękkiej i twardej. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Miękka walizka na kółkach jest lekka i łatwa w transporcie, stosunkowo niedroga i oprócz komory głównej posiada także dużo innych kieszeni zewnętrznych, dzięki czemu łatwiej do niej spakować drobne przedmioty. Niestety torba materiałowa łatwo się brudzi i trudno ją dobrze wyszorować. Może również przemakać i się przecierać.

Miękka walizka na kółkach OCHNIK WALNY-0030-69-28 (W24)
Miękka walizka na kółkach OCHNIK WALNY-0030-69-28 (W24)

Twarda walizka jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, dobrze chroni transportowane przedmioty, jest nieprzemakalna i łatwa w czyszczeniu. Jest to jednak droższe rozwiązanie i zajmuje dużo miejsca w bagażniku. Nie każdy materiał chroni ją przed zarysowaniami, zdarza się też, że niektóre walizki pękają.

Walizka na kółkach – jaki materiał najlepszy?

Gdy chce się kupić nową walizkę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko jej rozmiar, ale również materiał, z jakiego ją wykonano. W przypadku miękkich toreb na kółkach do wyboru jest nylon lub poliester. To, na co należy zwrócić uwagę, to grubość i gęstość materiału. Im więcej włókien, tym większa wytrzymałość walizki.

Trudniejszy wybór jest wtedy, gdy chcemy kupić twardą walizkę na kółkach. Trzeba zastanowić się nad tym, na czym nam najbardziej zależy. Walizki wykonane z tworzywa ABS są najtańszą opcją. Są lekkie, wodoodporne, łatwe w czyszczeniu i sztywne, przez co dobrze zabezpieczają bagaż, ale niestety mogą pękać od urazów mechanicznych. Walizki na kółkach wykonane z poliwęglanu (PC, policarbon) lub polipropylenu (PP) są lekkie i przede wszystkim elastyczne, dzięki czemu nawet podczas upadku nie tworzą się w nich wgniecenia. Są jednak nieco droższe. Alternatywą jest walizka wykonana z ABS-u z powłoką z polikarbonu.

Mała, różowa walizka na kółkach z ABS-u OCHNIK WALAB-0040-32-19 (W24)
Mała, różowa walizka na kółkach z ABS-u OCHNIK WALAB-0040-32-19 (W24)

Waga walizki na kółkach – czy ważna?

Wydawać by się mogło, że skoro walizka ma kółka i nie trzeba jej nosić, jej waga nie ma znaczenia. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza gdy podróżuje się samolotem. Bagaż rejestrowany jest ważony, więc bywa, że każdy gram jest na wagę złota. Poza tym samo podnoszenie walizki, aby np. włożyć ją do bagażnika samochodu, może być utrapieniem. Im lżejsza walizka na kółkach, tym lepiej. Warto porównywać modele między sobą także pod tym kątem.

Kółka w walizce – na co zwrócić uwagę?

W przypadku walizek kwestia kół ma ogromne znaczenie. To od nich zależy komfort prowadzenia bagażu. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • liczba kółek – dostępne są walizki z dwoma i z czterema kółkami. Pierwsze można tylko ciągnąć, drugi typ da się również prowadzić w pionie. Walizki z dwoma kołami trzeba dobierać ostrożnie – nie może być to niejako „element dodany”. Może się zdarzyć, że odpadną. Muszą być zintegrowane z całym bagażem. Walizki z czterema kołami są zdecydowanie bardziej stabilne,
  • podwójne czy pojedyncze – bardziej stabilne są kółka podwójne,
  • wielkość kół – im większe koła, tym lepsza amortyzacja nierówności terenu,
  • materiał, z jakiego wykonano kółka – może to być plastik, jak i kauczuk. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Kauczukowe koła są cięższe i walizki w nie wyposażone są droższe. Jednak zdecydowanie lepiej amortyzują wszelkie nierówności terenu, są cichsze i bardziej wytrzymałe niż plastikowe,
  • zakres ruchu – aby dało się łatwo manewrować walizką, dobrze gdy koła obracają się o 360 stopni.

Zamki w walizce na kółkach – na co zwrócić uwagę?

Aby walizka na kółkach spełniała oczekiwania, musi mieć dobre zamknięcie. Co to oznacza? Zamki błyskawiczne muszą pracować płynnie. Dobrze jest sprawdzić, jak działają na rogach. Najlepszym wyborem są oczywiście suwaki wykonane z metalu. W sytuacji, gdy lata się z bagażem samolotem, idealnym rozwiązaniem są walizki na kółkach z zamkiem TSA. Zabezpiecza on zawartość przed złodziejami, ale pracownicy służb celnych posiadają uniwersalny klucz, który umożliwia im przegląd zawartości bez ryzyka zniszczenia bagażu, co może mieć miejsce w przypadku toreb z zamkiem zamykanym na kłódkę.

Uchwyt i rączka walizki na kółkach – co musisz wiedzieć?

Aby walizka była wygodna w transporcie, powinna mieć wysuwany uchwyt z regulowaną długością. Musi poruszać się płynnie i posiadać przycisk blokady. Dobrze, gdy walizka na kółkach ma dodatkowo gumowe rączki. Najlepiej sprawdza się jedna na górze i jedna na boku. Dzięki temu wygodnie można nieść walizkę po schodach.

Uchwyt i rączka w walizce na kółkach OCHNIK WALAB-0070-28-19 (W24)
Uchwyt i rączka w walizce na kółkach OCHNIK WALAB-0070-28-19 (W24)

Zakup walizki na kółkach powinien być dobrze przemyślany. Należy wziąć pod uwagę wszystkie kryteria, by postawić ostatecznie na najlepszą możliwą wersję i wybrać taką walizkę, która dobrze „jeździ”, ale jest też wytrzymała. Dzięki temu posłuży na lata i będzie nam towarzyszyć podczas niejednej podróży.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top