Muzeum Lotnictwa Kraków

Kraków to miasto z bogatą historią i wieloma zabytkami wartymi zwiedzenia. O tym wiedzą przecież wszyscy. Wawel, Barbakan, Stary Rynek, Kościół Mariacki. To tylko kilka z przyciągających do miasta atrakcji. Ja jednak chciałbym zabrać Was na spacer do miejsca mniej znanego. Miejsca związanego z odwiecznym marzeniem człowieka o wzniesieniu się w przestworza. Mam na myśli Muzeum Lotnictwa Kraków.

Z tym że Polskiego tylko z nazwy. Znajdziecie tu bowiem wiele eksponatów związanych z lotnictwem z całego świata. Wycieczkę potraktowałem też trochę osobiście. Mój ojciec był pilotem wojskowym i latał na samolotach, które można w krakowskim muzeum zobaczyć.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie – jak dojechać, bilety, godziny otwarcia

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się przy al. Jana Pawła II 39. Koordynaty GPS do dojazdu od ulicy Markowskiego to: N: 50° 4′ 37″ E: 19° 59′ 23″. Nie wiem tylko, czy taka pomoc jest konieczna. Wystarczy wpisać w nawigację Google nazwę instytucji i traficie tu jak po sznurku.

Budynek Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Budynek Główny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Bilety nie są drogie. Normalny w 2024 roku kosztuje 30 zł. Ulgowy kosztuje jedyne 18 zł, a przysługuje dość sporej grupie osób. Należą do niej dzieci, młodzież, studenci, doktoranci, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne. Najmłodsi do 7 roku życia wejdą do muzeum za darmo.

Mapa pokazująca miejsca związane z lotnictwem w Małopolsce
Mapa pokazująca miejsca związane z lotnictwem w Małopolsce

Na miejscu można skorzystać z przewodnika, ale trzeba się wcześniej umówić. Koszt to 120 zł. Można także skorzystać z przewodnika audio. Tutaj już jest znacznie taniej. Koszt to 35 zł, w tym słuchawki. Jeśli masz swoje, to wystarczy 20 zł.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 17:00. Jeśli odwiedzicie Muzeum we wtorek, czeka was miła niespodzianka. stęp wtedy jest bezpłatny.

Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Muzeum znajduje się w ważnym dla polskiego lotnictwa miejscu. Tu bowiem już od 1912 roku funkcjonowało jedno z najstarszych w Europie lotnisk. Zamknięto je dopiero w latach 60. XX wieku.

Ekspozycja w budynku głównym Muzeum
Ekspozycja w budynku głównym Muzeum

Zwiedzanie zaczynamy od gmachu głównego. To tutaj można nabyć bilety i wypożyczyć przewodnik audio. Można tu zobaczyć między innymi jedne z pierwszych szybowców.

Jedne z pierwszych szybowców - Muzeum Lotnictwa Kraków
Ekspozycja dawnych szybowców

Są także małe samoloty i spora kolekcja foteli lotniczych. Jest tu też między innymi niewielkie kino, w którym można zobaczyć filmy opisujące historię lotnictwa.Mały hangar i samoloty z I Wojny Światowej

W małym hangarze prezentowane są samoloty z czau I Wojny Światowej. Od jej wybuchu, aż do zakończenia w 1918 roku. Można tu zobaczyć prawdziwe unikaty na skalę światową. To między innymi rosyjska łódź latająca Grigorowicz M-15.

Eksponaty z I Wojny Światowej
Eksponaty z I Wojny Światowej

Znajduje się tu samolot myśliwski Halberstadt CL.II, należący do generała Ernsta von Hoeppnera. Pilot ten był dowódcą niemieckiego lotnictwa w czasie I WŚ. Jest też gondola silnikowa zestrzelonego pod koniec wojny bombowca Zeppelin-Staaken R.VI.Hangar główny i ekspozycja Skrzydła i Ludzie XX wieku

Budynek hangaru głównego ma już prawie 100 lat. Powstał bowiem na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Był wykorzystywany przez 2 Pułk Lotniczy.

Hangar główny - Muzeum Lotnictwa Kraków

Ekspozycja wewnątrz jest ogromna. Moją uwagę przykuły szczególnie dwa eksponaty. Podczas II Wojny Światowej latające po dwóch stronach konfliktu. Mam na myśli brytyjski Spitfire i niemiecki Messeschmitt BF 109.

Spitfire i Messerschmitt w Muzeum Lotnictwa w Krakowie
Brytyjski Spitfire i niemiecki Messeschmitt BF 109

Perełką jest bohater września 39 roku na polskim niebie. To PZL P.11C. To jedyny zachowany egzemplarz tego samolotu na świecie. Pamiętam, jak w dzieciństwie sklejałem jego model.

PZL P-11C - Muzeum Lotnictwa Kraków
Samolot PZL P.11C

Znajdziecie tu dużo więcej ciekawostek i naprawdę interesujących eksponatów. Warto poświęcić trochę czasu w hangarze głównym. Wystawa szczególnie ciekawie prezentuje się z balkonów wewnętrznych.Ekspozycja zewnętrzna – Muzeum Lotnictwa Kraków

Niezwykle ciekawie prezentuje się ekspozycja zewnętrzna. Znaczną jej część zajmuje tak zwana aleja Mig-ów. Można tu zobaczyć znane z polskiego nieba konstrukcje. Od produkowanych na licencji radzieckiej samolotów LIM po do tej pory używane maszyny MIG-29. Do tych pierwszych mam szczególny sentyment. To właśnie na LIM-ach latał mój ojciec.

LIM-6 - samolot odrzutowy
LIM-2 – samolot odrzutowy

Najbardziej popularnym w naszych siłach zbrojnych był samolot MIG-21. Użytkowano go od 1961 aż do 2003 roku.

Aleja MIG-ów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Aleja MIG-ów w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Na ekspozycji znajdują się także samoloty myśliwsko-bombowe zdolne do przenoszenia taktycznej broni atomowej. To Suchoj Su-7BM, Su-7BKŁ, Su-7UM Su-20, Su-22M4 i Su-22UM3K.Najszybszym samolotem ze zbiorów krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego jest myśliwiec przechwytujący MIG-23. Ta maszyna o zmiennej geometrii skrzydeł mogła latać z prędkością nawet 2446 km/godz. Samolot mógł też latać bardzo wysoko. Wznosił się bowiem na 18 500 m. W Polsce były 42 takie maszyny. Użytkowano je w latach 1979-99.

myśliwiec przechwytujący MIG-23
Myśliwiec przechwytujący MIG-23

Na ekspozycji zewnętrznej można zobaczyć również samoloty użytkowane przez siły zbrojne innych państw. Na przykład brytyjskiego Harriera i Jaguara, francuskiego Mirage czy szwedzkiego Drakena. Harrier to maszyna o tyle ciekawa, że potrafi startować pionowo. Nie potrzebuje więc klasycznego pasa startowego.

Samolot pionowego startu Harrier
Samolot pionowego startu Harrier

Są też większe samoloty. Na przykład JAK-40 czy IŁ-14, które służyły do przewozu VIP-ów.

Samoloty pasażerskie do przewozu VIP-ów


Śmigłowce w Muzeum Lotnictwa Polskiego Kraków

Sporą część ekspozycji muzeum zajmują śmigłowce. Można tu zobaczyć naprawdę niespotykane maszyny.

Śmigłowiec MI-8 - Muzeum Lotnictwa Kraków

Jednym z nich jest śmigłowiec MI-8, który służył do obsługi papieskich pielgrzymek do Polski. Ta konkretna maszyna w wersji pasażerskiej pochodzi z 1973 roku i została wyprodukowana w Kazaniu.

Archeologia lotnicza

W oddzielnym budynku znajduje się ekspozycja poświęcona archeologii lotniczej. Można tu zobaczyć elementy wraków wydobytych z ziemi w trakcie prac poszukiwawczych.

Zbiory archeologi lotniczej
Zbiory archeologi lotniczej

Dodatkowo w salach są opisy samolotów, których fragmenty można zobaczyć, a także poznać okoliczności ich zniszczenia.Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – podsumowanie

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego to miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników lotów w przestworzach. Olbrzymia ekspozycja obejmująca historię od początków latania po czasy współczesne na pewno zapadnie Wam w pamięci. Kilka hangarów i sal w budynkach, a dodatkowo spora ekspozycja zewnętrzna, to wielkie atuty placówki.

Warto skorzystać z usług przewodnika lub audio guide. To z pewnością pomoże w pełnym odbiorze wystaw i zrozumieniu tego, na co się patrzy. Ja niestety nie miałem zbyt wiele czasu na zwiedzanie, więc trwało ono zaledwie półtorej godziny. Jednak mnogość atrakcji sprawia, że można tu spędzić spokojnie cały dzień. Na pewno nie będziecie się nudzić.

Jeśli interesuje was temat latania, myślę, że dobrym pomysłem jest odwiedzenie muzeum w Pennemunde. To tam powstawały niemieckie Wunderwaffe. Między innymi bomba latająca V-1 czy rakieta V-2. To co prawda do daleko od Krakowa, jednak warto się wybrać.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Muzeum Lotnictwa Kraków – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top