Spacer bardzo krótki, ale miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia. Stara kopalnia pirytu w Szklarskiej Porębie znajduje się nieopodal Zakrętu Śmierci na Drodze Sudeckiej łączącej to miasto ze Świeradowem Zdrój.

Zaczynamy przy Zakręcie Śmierci

Jeśli waszym celem jest tylko ta kopalnia warto podjechać na parking przy Zakręcie Śmierci. Samochód parkujemy od strony Świeradowa i od razu naprzeciw mamy żółty i czarny szlak.

Parking przy Zakręcie Śmierci
Parking przy Zakręcie Śmierci

Żółty prowadzi z Wysokiego Kamienia do Szklarskiej Poręby natomiast czarny prowadzi po zakamarkach górskich wokół miasta. Tak więc, jeśli planujemy dłuższy spacer tymi szlakami warto na chwilę zboczyć z drogi by zobaczyć te zapomniane wyrobiska.

Żółty szlak z Wysokiego Kamienia do Szklarskiej Poręby
Żółty szlak z Wysokiego Kamienia do Szklarskiej Poręby

Po drodze widzimy olbrzymi mur oporowy Zakrętu. Mijamy też niewielki bunkierek, który mógł służyć na przykład jako skład materiałów wybuchowych albo schronienie używane w czasie odstrzałów przy budowie drogi.

Mały bunkier przy żółtym szlaku
Mały bunkier przy żółtym szlaku

Jak trafić do kopalni pirytu

Znalezienie kopalni nie należy do najłatwiejszych, bo choć przy Drodze Sudeckiej znajduje się drogowskaz, to na szlaku już go nie ma i łatwo przegapić wąską i pokrytą liśćmi ścieżkę. Znakiem charakterystycznym jest coś w rodzaju drewnianej budki na słupku stojącej przy ścieżce. Dla ułatwienia dodam, że skręcamy w prawo.

Dojście do kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie
Dojście do kopalni pirytu w Szklarskiej Porębie

Sama kopalnia nie jest zbyt rozległa, choć ma co najmniej dwa poziomy i znajduje się po dwóch stronach zawaliska skalnego. I to właśnie zawalisko rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów i poniemieckich depozytów. Mówi się, że zostało ono stworzone specjalnie, aby zamaskować wejście do głębszych części obiektu, w których uciekający przed Armią Czerwoną Niemcy schowali kosztowności lub dokumenty. Ile w tym prawdy? Pewnie tyle co w większości takich opowieści…

Wnętrze wyrobiska i Skalny Most mający podtrzymywać ściany
Wnętrze wyrobiska i Skalny Most mający podtrzymywać ściany

Druga część kopalni

W drugiej części kopalni można zmaleć wejścia do niższego i wyższego poziomu. Niestety nie byłem przygotowany na wycieczkę głębiej, więc widziałem tylko rachityczną drabinę prowadzącą na wyższy poziom i przebicie do niższych wyrobisk. Z tego co wiem nie są one zbyt rozległe.

Drabina prowadząca na wyższy poziom wyrobiska kopalni pirytu
Drabina prowadząca na wyższy poziom wyrobiska

Podsumowując. Kopalnia pirytu w Szklarskiej porębie to miejsce warte odwiedzenia, czy podczas krótkiego spaceru, czy jako część większej wyprawy. Warto zaopatrzyć się w porządną latarkę, żeby móc zobaczyć całość kopalni.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!