Jak przygotować narty do sezonu?

Artykuł sponsorowany

O narty trzeba dbać z precyzją i troską, aby służyły jak najdłużej. Odpowiednio przygotowane na pewno wpływają na bezpieczeństwo oraz frajdę z jazdy na stoku. Jak przygotować narty do sezonu? Podpowiadamy!

Przegląd stanu technicznego nart

Pierwszą kwestią jest wyciągnięcie nart z piwnicy, garażu czy też pomieszczenia gospodarczego i sprawdzenie, w jakim są stanie technicznym. Pod uwagę trzeba wziąć kilka czynników. Pierwszym z nich są ubytki, uszkodzenia mechaniczne i ewentualne rozwarstwienia. Zweryfikuj, czy taki problem występuje w Twoich nartach. Zobacz też, czy potrzebują smarowania i ostrzenia, choć najpewniej właśnie tak będzie. To dwa ważne działania, które trzeba wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiasz się jak przygotować narty do sezonu. Obydwie czynności można wykonać samodzielnie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że przydatne są do tego odpowiednie narzędzia (np. profesjonalne pilniki, woski, imadło) oraz dużo wolnego czasu. Do precyzyjnego przygotowania nart przyda się duży zapas cierpliwości. 

Ostrzenie krawędzi nart, zalewanie ubytków i planowanie ślizgów

To działanie polega na dokładnym szlifowaniu i późniejszym polerowaniu płaszczyzny nart w taki sposób, aby uzyskać odpowiedni kąt. Trzeba je wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiasz się, jak przygotować narty do sezonu. Służy do tego profesjonalny sprzęt, taki jak pilniki ręczne, diamentowe lub specjalne dyski ceramiczne. W serwisach można skorzystać też z obróbki maszynowej, co warto zrobić raz na jakiś czas, aby odświeżyć ślizg i nanieść nową strukturę. Fachowcy na pewno pomogą Ci też wybrać odpowiedni kąt boczny. Im mniejsza wartość, tym łatwiej narty wcinają się w lód. Sprawdź tutaj, jak działa serwis narciarski Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/info/serwis-narciarski-ski-race-center/.

Przygotowanie nart do sezonu

Jeśli chodzi o zalewanie ubytków i planowanie ślizgów, ma to na celu wyrównanie powierzchni. Im bardziej zniszczone są narty, tym więcej pracy mają fachowcy w zakresie głębszego równania. Ma to na celu zapewnić pełną wydajność struktury na stoku. Ma to wpływ np. na usuwanie nadmiaru wody spod powierzchni. Najlepiej oddać narty w ręce specjalistów, aby potrafili dostosować strukturę do stylu narciarstwa.

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować narty do sezonu i czy każdego roku trzeba poddawać je serwisowaniu maszynowo, to trzeba wziąć pod uwagę jedną kwestię. Ostrzenie ręczne jest wystarczające, kiedy poruszałeś się w dobrych warunkach na stoku. Im trudniejszy teren i gorsze warunki (np. mróz, liczne kamienie), tym precyzyjniej trzeba zadbać o szlifowanie bocznej krawędzi narty i wygładzenie dolnej. 

Smarowanie nart i regulacja wiązań

Wyróżnia się dwa typy smarowania: na gorąco i tradycyjnie. Pierwsze działanie warto wykonać w serwisie. Wykorzystuje się do tego smar na gorąco i specjalne żelazko. Smarowanie to kolejny etap tuż po naostrzeniu i przygotowaniu ślizgu. 

Kolejnym etapem jest regulacja wiązań, która ma na celu zapobiec wystąpieniu kontuzji w razie wypadków. Nie może to być przypadkowe, dlatego warto obliczyć siłę wypięcia samodzielnie z pomocą kalkulatora internetowego lub w serwisie z pomocą specjalisty, który dodatkowo weźmie pod uwagę inne parametry (np. wiek, styl jazdy i wagę).

Przygotuj się na wyjazd!

Zabezpiecz narty pod względem transportu. Nie powinny się obijać o inne przedmioty, a także przesuwać w trakcie jazdy. Zadbaj o to, aby mokre narty nie były przechowywane w pokrowcu, bo może to doprowadzić do korozji krawędzi. Pamiętaj też o odpowiednim stroju na stok, który zapewni Ci swobodę ruchu! Więcej porad i sklep ze sprzętem narciarskim online znajdziesz tutaj: https://skiracecenter.pl/.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top