Fort Karola w Górach Stołowych

Przygotowując się do jesiennej wędrówki po Górach Stołowych trafiłem na ciekawostkę. Tuż obok parkingu, na którym zostawiłem samochód podczas pętli po Białych Skałach, Kopie Śmierci i Narożniku, znajdują się bowiem pozostałości niewielkich fortyfikacji. Mam na myśli wybudowany w XVIII wieku na górze Ptak Fort Karola. Dojście tam zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Myślę, że może być fajnym uzupełnieniem dłuższej wędrówki po drugiej stronie Szosy Stu Zakrętów.

Z niewielkiego parkingu przy Białych Skałach ruszyłem niebiesko-żółto-zielonym szlakiem w kierunku Karłowa. Początek jest stosunkowo lekki, jednak po około 100 metrach zaczyna się trochę ostrzejsze podejście.

Szlak z Lisiej Przełęczy do Fortu Karola – fajny punkt widokowy

Po około 200 metrach od początku trasy doszedłem do rozwidleania. W lewo odbijają szlaki wszystkich trzech kolorów. W prawo natomiast prowadzi zielony szlak dojściowy właśnie do ruin Fortu Karola. Właściwie do tego, co z niego zostało. A pozostało stosunkowo niewiele. Trasa jest oznaczona zielono białymi trójkątami. 

Szlak do Fortu Karola
Szlak do Fortu Karola

Na miejscu możemy zobaczyć plac między skałami o wymiarach około 10 na 14 metrów. Pełnił on rolę dziedzińca i był otoczony murem. Na środku znajduje się niewielki cokół. Oznaczono na nim kierunki geograficzne.



Tuż za nim, wykute w piaskowcu schody prowadzą nas na punkt widokowy. No i choćby dla widoku warto się tu wdrapać. Panorama okolicy jest bowiem okazała. Z Fortu Karola pięknie prezentuje się masyw Szczelińca Wielkiego, Karłów i cała przestrzeń między nimi. Punkt na szczycie jest zabezpieczony barierkami, więc bardzo bezpieczny. Pewnie czuć będą się tutaj nawet ci weekendowi turyści, którzy podobnie jak ja, odczuwają lęk wysokości.

Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Wielki
Widok z Fortu Karola na Szczeliniec Wielki i Mały

Tuż obok punktu widokowego znajdują się pozostałości bramy i okna. To właściwie jedyny murowany fragment budowli, który ocalał do naszych czasów.

Fort Karola w Górach Stołowych – odrobina historii

Pod koniec XVIII wieku stosunki polityczne między Austrią a Prusami, mówiąc delikatnie, nie należały do najlepszych. Prusy bowiem w wyniku wojen zajęły Śląsk. W związku z tym istniało niebezpieczeństwo, że wojska austriackie będą chciały odzyskać te tereny. Król Pruski Fryderyk Wilhelm II nakazał więc budowę szeregu strażnic i fortów. Miały strzec granicy przez ewentualnym najazdem.

Pozostałości Fortu Karola
Pozostałości Fortu Karola

Jednym z nich była właśnie wybudowana w 1790 roku forteca na górze Ptak. Nazwano ją na cześć cesarza, króla Węgier i Czech oraz arcyksięcia Austrii Karola IV Habsburga. Budowniczym strażnicy był kapitan Bonawentura von Rauch. Jako budulec wykorzystano znajdujący się na miejscu w nieograniczonych ilościach piaskowiec.



Strażnica miała niewielką obsadę, składającą się zaledwie z kilku żołnierzy. Mieli oni bardziej pełnić rolę obserwatorów i informować o zbliżającym się niebezpieczeństwie, niż aktywnie odpierać ataki. Miejsce nadawało się do tego celu doskonale, ponieważ nie było tu drzew. Dzięki temu widok był znacznie lepszy niż obecnie. I to we wszystkich kierunkach.

Schody na punkt widokowy
Fort Karola – schody na punkt widokowy

Co ciekawe budowla miała być częścią linii obronnej powiązaną z Twierdzą Srebrna Góra. Miano wybudować również podobny fort na Szczelińcu Wielkim. To jednak nie doszło do skutku. Powstały co prawda niewielka Bateria nad Pasterką i fort w pobliskiej Szczytnej, jednak nie zostały nigdy użyte. Podobnych pozostałości w pobliskich górach jest jeszcze kilka.

Widok na Narożnik ze szlaku
Widok na Narożnik ze szlaku na Fort Karola

W XIX wieku na górze Ptak warowania została opuszczona i zaczęła popadać w ruinę. Zarzucono również ideę budowy kolejnej fortyfikacji na pobliskim Szczelińcu. Oba punkty widokowe zostały udostępnione turystom.

Miejsce do odwiedzenia w Górach Stołowych

W czasie wędrówki po Górach Stołowych znajdziecie sporo miejsc, które warto odwiedzić. Czy Fort Karola jest jednym z nich? Odpowiedź jest trochę „psychologiczna”, czyli „to zależy”. Jeśli szukacie wielkich warowni, murów obronnych i spektakularnych historii, tu ich niestety nie znajdziecie. Jeśli szukacie fajnych widoków i krótkich szlaków, które nie zmęczą was za bardzo, to miejsce dla was.



Pozostałości fortu na górze Ptak doskonale nadadzą się na krótkie „dobicie” po pętli wokół masywu Narożnika i Białych Skał. Zresztą wracając z fortu, ze względu na wycięte drzewa, macie piękny widok właśnie na Narożnik.

Krótki spacer na górę Ptak – podsumowanie

Mi spacer z parkingu na Lisiej Przełęczy na górę i z powrotem zajął zaledwie 25 minut. Przeszedłem, wow, aż 633 metry. Zapewniam, każdy da radę. Choć spacer nie był długi, dał trochę frajdy po powrocie z wędrówki do jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Gór Stołowych, czyli Skalnej Czaszki.

Zapis trasy – Fort Karola



Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz urlop w Górach Stołowych? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą i pomóż nam rozwijać bloga!

Planujesz wypoczynek w Górach Stołowych? Chcesz zobaczyć Fort Karola? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Galeria zdjęć – Fort Karola

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top