Dawna fabryka zbrojeniowa w środku lasu – wycieczka druga

Ostatnio nie miałem możliwości wyjazdu w góry. Zaczęło mnie już jednak solidnie „nosić”. Postanowiłem więc powrócić w miejsce, w którym byłem latem na rowerze. Niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego w lesie nadleśnictwa Krzystkowice znajduje się bardzo ciekawy zespół budynków. Tenb obiekt to fabryka zbrojeniowa DAG Fabrik Christianstadt. To kilkadziesiąt budynków i pozostałości po budynkach oraz infrastrukturze z okresu II Wojny Światowej.

Fabryka zbrojeniowa w Nowogrodzie Bobrzańskim

Tym razem do Krzystkowic wybrałem się samochodem.  Celem był obszar, do którego latem nie dotarłem. Na pierwszy ogień poszły olbrzymie silosy znajdujące się w południowo-zachodnim rejonie obiektu. Budowle robią wrażenie. Jest to pięć wielkich, betonowych zbiorników znajdujących się w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie. Znajdują się w oddalonej od głównej części obiektu sekcji fabryki.

fabryka zbrojeniowa Nobel Dynamit Krzystkowice - Silosy
Nobel Dynamit Krzystkowice – Silosy

Obszar ten jest połączony z fabryką kamionkową rurą. Można ją zobaczyć w kilku studzienkach inspekcyjnych znajdujących się po drodze do głównej części zakładów.

Fabryka zbrojeniowa - studzienka inspekcyjna
Studzienka inspekcyjna


„Hotelowce” między drzewami

Po krótkim spacerze jej śladem dotarłem do pierwszych obiektów fabrycznych. Budynków, większych lub mniejszych, w różnym stanie technicznym, jest na terenie fabryki bez liku. Od pozostałości niskich budowli po czteropiętrowe budynki po laboratoriach. 

Dawna fabryka  zbrojeniowa - "hotelowiec"
Dawna fabryka zbrojeniowa – „hotelowiec”

Obok znajduje się budynek, do którego wejścia osłonięte są murem. Wyglądają, jakby miały zabezpieczać przed skutkami ewentualnego wybuchu.

Budynek zabezpieczony murem
Budynek zabezpieczony murem

W dalszej części spaceru natrafiłem na kilka bardzo ciekawych budowli, których przeznaczenia niestety nie znam. Zresztą, cały las jest nimi usłany.Oczyszczalnia ścieków na potrzeby fabryki zbrojeniowej

W północnej części kompleksu znajdują się bardzo ciekawe baseny, które wyglądają jak pozostałości po oczyszczalni ścieków. Wyglądają bardzo ciekawie. Ich rozmiar świadczy o dużej ilości nieczystości tam oczyszczanych. W drodze powrotnej natknąłem się na budynek z fundamentami po okrągłych zbiornikach.

Dawna fabryka zbrojeniowa - Oczyszczalnia ścieków
Oczyszczalnia ścieków

Dawna fabryka zbrojeniowa Krzystkowice – podsumowanie spaceru

Niestety, nie jestem w stanie napisać zbyt wiele o działaniu fabryki. Przyznam, że brakuje mi tu wiedzy. Postaram się jednak szybko nadrobić braki. Tymczasem zapraszam do wycieczki po lesie w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. To bardzo dobry pomysł na spędzenie części dnia wolnego. Zachęcam tez do odwiedzenie innego zakładu zbrojeniowego w lubuskim – fabryki prochu Forst Scheuno.Wybierając się do Krzystkowic, pamiętaj, że jest to teren niebezpieczny. Sporo jest wykopów, studzienek i innych niebezpiecznych miejsc. Niektóre budynki są w złym stanie technicznym. Zawsze pamiętaj o zachowaniu ostrożności i patrz pod nogi.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Wybierasz się w teren? Zarezerwuj nocleg w okolicy za pomocą naszego linka!

Planujesz wyjazd do Krzystkowic? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Dawna fabryka zbrojeniowa Nowogród Bobrzański – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top