Ostatnio nie miałem możliwości ucieczki w góry, a zaczęło mnie już solidnie „nosić”. Postanowiłem więc powrócić w miejsce, w którym byłem latem na rowerze. Niedaleko Nowogrodu Bobrzańskiego w lesie nadleśnictwa Krzystkowice znajduje się bardzo ciekawy zespół budynków.Fabryka zbrojeniowa   DAG Fabrik Christianstadt, bo o niej mowa, to kilkadziesiąt budynków i pozostałości po budynkach oraz infrastrukturze z okresu II Wojny Światowej.

Fabryka zbrojeniowa w Nowogrodzie Bobrzańskim

Tym razem do Krzystkowic wybrałem się samochodem.  Celem był obszar, do którego latem nie dotarłem. Na pierwszy ogień poszły olbrzymie silosy znajdujące się w południowo-zachodnim rejonie obiektu. Budowle robią wrażenie. Jest to pięć wielkich, betonowych zbiorników znajdujących się w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie w oddalonej od głównej części obiektu sekcji fabryki.

fabryka zbrojeniowa Nobel Dynamit Krzystkowice - Silosy
Nobel Dynamit Krzystkowice – Silosy

Sekcja ta jest połączona z fabryką kamionkową rurą, którą można zobaczyć w kilku studzienkach inspekcyjnych znajdujących się na jej trasie.

Fabryka zbrojeniowa - studzienka inspekcyjna
Studzienka inspekcyjna

„hotelowce” między drzewami

Po krótkim spacerze jej śladem dotarłem do pierwszych obiektów fabrycznych. Budynków, większych lub mniejszych, w różnym stanie technicznym, jest na terenie fabryki bez liku. Od pozostałości niskich budowli po czteropiętrowe budynki po laboratoriach. 

Dawna fabryka  zbrojeniowa - "hotelowiec"
Dawna fabryka zbrojeniowa – „hotelowiec”

Obok znajduje się budynek, do którego wejścia osłonięte są murem. Wyglądają, jakby miały zabezpieczać przed skutkami ewentualnego wybuchu.

Budynek zabezpieczony murem
Budynek zabezpieczony murem

W dalszej części spaceru natrafiłem na kilka bardzo ciekawych budowli, których przeznaczenia niestety nie znam. Zresztą, cały las jest nimi usłany.

Oczyszczalnia ścieków na potrzeby fabryki zbrojeniowej

W północnej części kompleksu znajdują się bardzo ciekawe baseny, które wyglądają jak pozostałości po oczyszczalni ścieków. Wyglądają bardzo ciekawie a ich rozmiar świadczy o dużej ilości nieczystości tam oczyszczanych. W drodze powrotnej natknąłem się na budynek z fundamentami po okrągłych zbiornikach.

Dawna fabryka zbrojeniowa - Oczyszczalnia ścieków
Oczyszczalnia ścieków

Dawna fabryka zbrojeniowa Krzystkowice – podsumowanie spaceru

Niestety, nie jestem w stanie napisać zbyt wiele o działaniu fabryki. Przyznam, że brakuje mi tu wiedzy. Postaram się jednak szybko nadrobić braki. Tymczasem zapraszam do wycieczki po lesie w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. To bardzo dobry pomysł na spędzenie części dnia wolnego.

Wybierając się do Krzystkowic pamiętaj, że jest to teren niebezpieczny. Sporo jest wykopów, studzienek i innych niebezpiecznych miejsc. Niektóre budynki są w złym stanie technicznym. Zawsze pamiętaj o zachowaniu ostrożności i patrz pod nogi.

Spacer zajął mi trochę ponad dwie godziny i przeszedłem w tym czasie około 9 km. Trasa wyglądała tak:

Dawna fabryka zbrojeniowa Nowogród Bobrzański – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top

Info o nowych wpisach? Zapisz się do newslettera. Nie wysyłam spamu!