Czym charakteryzuje się rower gravel? Jak wybrać najlepszy?

Artykuł sponsorowany.

Jazda na rowerze jest przyjemnością i wpisuje się w zdrowy styl życia. To świetny sposób na codzienną aktywność, ale też pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Doskonałym wyborem są rowery gravel. Warto dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać naprawdę dobre modele.

Rowery gravel – jakość napisana trwałością i wygodą 

Rowery gravel zyskują obecnie coraz większą popularność. To w sumie w pełni zrozumiałe. Czym jest więc gravel? To nic innego jak rower, który jest szybki, posiada charakterystyczną kierownicę typu baranek i sprawdzi się do jazdy po prostych, ale też leśnych, gruntowych czy szutrowych drogach. Można więc gravel rower określić mianem jednośladu bardzo uniwersalnego. Rzeczywiście znacząco przypomina rower szosowy, tyle tylko, że ma szersze opony, a także nieco się różni geometrią. W porównaniu do szosówek gravele posiadają wydłużony tylny trójkąt, co zapewnia większą stabilność. Dla jeszcze wygodniejszej pozycji stosuje się wyższą główkę ramy. Różnicę można też zauważyć w kątach ramy czy rozstawie osi. W tym przypadku główka jest wyżej położona, natomiast widełki są krótsze, co gwarantuje naprawdę dobrą zwrotność jednośladu. 

Rower gravel – z jakiego materiału wybrać ramę? 

Wybór jednośladów jest naprawdę duży. Jeżeli szukacie mocnego roweru gravel, to doskonale sprawdzą się rowery Cube. Przy wyborze niewątpliwie duże znaczenie ma materiał, z jakiego została wykonana rama. Jeżeli potrzebujecie modelu ekonomicznego, ale mimo wszystko naprawdę dobrego, to rama aluminiowa będzie dobrym wyborem. Jest stosunkowo lekka, a przy tym naprawdę solidna i wytrzymała. Można też wybrać ramy ze stali, które powoli wracają do łask. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że są one ciężkie. Alternatywą są włókna węglowe, czyli karbon, które są lekkie, a przy tym dobrze tłumią drgania. Można też wybrać ramę tytanową, która jest wytrzymała, sprężysta, a przy tym stosunkowo lekka, ale naprawdę droga. Do jazdy rekreacyjnej, ale też dla miłośnika długich wycieczek rowerowych, dobrze sprawdzi się rama aluminiowa i tutaj polecamy Cube rowery, które właśnie taką posiadają.           

Jaką szerokość opon wybrać w przypadku roweru gravel?

W standardzie rowery gravel posiadają opony 28-calowe. Są zwrotne, ale pozwalają też na szybką jazdę i dobrze sprawdzają się na zakrętach. Nadal można znaleźć gravele na ogumieniu 27,5 cala. Wydaje się, że różnica jest niewielka, ale mimo wszystko lepiej postawić na 28 cali. Zwróćcie natomiast uwagę na bieżnik. Tutaj do wyboru macie opony całkowicie gładkie, ale też z drobną kosteczką. Tego typu modele pozwalają na osiąganie dobrej szybkości na asfalcie, ale zapewniają też całkiem przyzwoitą przyczepność na trudniejszych, bardziej wymagających drogach. Możecie też postawić na opony z rzadziej rozstawionymi klockami bieżnika, które najlepiej sprawdzają się do jazdy w trudnym terenie. 

O bezpieczeństwie w kilku zdaniach

Jeżeli szukacie bezpiecznego, mocnego jednośladu, to polecamy wam Cube rower. To synonim jakości przez wielkie „J”. Właśnie takie rowery mają naprawdę dobre hamulce. Zostały wyposażone w hamulce tarczowe, które zapewniają optymalną siłę hamowania i to nawet przy większym obciążeniu. Świetnie sprawdzą się nawet w trudniejszym terenie. Rzeczywiście obniżają długość hamowania. Nadal jest wielu zwolenników hamulców mechanicznych. Nie można powiedzieć, że są one złe, ale mimo wszystko bezpieczniejsze w rowerach gravel są hamulce tarczowe. O hamulcach mechanicznych trzeba wiedzieć to, że są naprawdę mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. 

Rower gravel… idealny dla wszystkich 

Rowery gravel są idealne tak naprawdę dla wszystkich. Można określić je mianem rowerów uniwersalnych. Sprawdzą się do jazdy po mieście, ale też podczas krótkich i długich wycieczek rowerowych. Są doskonałą alternatywą dla samochodów – w końcu jazda na rowerze jest tania, ale i ekologiczna. Zachwycają też maksymalną wygodą.         

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


   

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top