Moja kwietniowa wyprawa do Anglii zaowocowała kilkoma krótkimi, ale bardzo pouczającymi spacerami. Jednym z nich była wycieczka do miejscowości Goodrich i znajdujący się tam zamek Goodrich. Budowla prezentuje się bardzo okazale. Nic dziwnego. W czasach świetności była wzorem dla sporej części angielskich warowni.
Miejscowość Goodrich znajduje się w hrabstwie Herefordshire. Niedaleko autostrady A40, między miejscowościami Ross-on-Wya i Monmouth. Można tu trafić dość łatwo. Sam zamek również jest łatwo dostępny a dojazd do niego dobrze oznaczony. W końcu to największa atrakcja miasteczka.
Zamek Goodrich – cennik biletów, parking, godziny otwarcia
Tuż przy zamku znajduje się spory parking. Bez problemu znajdziecie tu miejsce dla swojego pojazdu. Przynajmniej my znaleźliśmy. Jednak było sporo przed sezonem turystycznym. Zamek to jedna z większych atrakcji turystycznych w okolicy. Podczas wakacji i brytyjskich długich weekendów może więc tu być dość tłoczno. Parking jest płatny, za postój należy zapłacić w parkomacie.
Po udaniu się do kasy kupiliśmy bilet wstępu na zamek. I tutaj mieliśmy dwie możliwości zapłaty. Standardową, obowiązkową cenę oraz bilet z dopłatą na stowarzyszenie English Heritage. To organizacja społeczna, której celem jest promowanie historii Anglii. Dopłata jest stosunkowo niewielka, a można w ten sposób pomóc pasjonatom w dzianiu. Moim zdaniem warto. Dla podatników w Wielkiej Brytanii zakup droższego biletu okazuje się wręcz tańszy. A to dlatego, że z każdego funta wydanego na bilet z donacją można odliczyć od podatku 25 pensów w ramach programu Gift Aid.
Rezerwacja biletów nie jest konieczna, ale warto o tym pomyśleć. Po pierwsze unikniecie kolejek i będziecie mieli pewność wejścia. Po drugie zaoszczędzicie 10% ceny wejściówki.
Ceny w 2023 roku kształtują się następująco:
- Bilet dla osoby dorosłej – 11,30 funta (z donacją 12,5 funta),
- Bilet dla dziecka – 6,80 funta (z donacją 7,5 funta),
- Bilet rodzinny (2 dorosłych i do 3 dzieci) – 29,40 funtów (z donacją 32,50 funta),
- Bilet rodzinny (1 dorosły i do 3 dzieci) – 18,10 funta (z donacją 20 funtów).
Zamek jest otwarty dla zwiedzających codziennie między 10:00 a 17:00. Przy zakupie biletu można otrzymać przewodnik audio. Wśród kilku języków znajduje się też polski. Dowiecie się z niego sporo ciekawych rzeczy o tym miejscu. Podczas zwiedzania natraficie na kilkanaście tablic informacyjnych, na których znajduje się specjalny znacznik. Wystarczy przyłożyć do niego audioguide i można posłuchać informacji o tym, na co się akurat patrzy.
Zwiedzanie zamku Goodrich – atrakcja Anglii
Zamek zwiedza się bez przewodnika. Można posiłkować się wspomnianym wcześniej audioguide lub ograniczyć się do lektury tablic informacyjnych. A tych jest dość sporo. Tekst znajdujący się na nich jest tylko w języku angielskim. Zamek można obejść dookoła suchą fosą. Znajdziecie tu między innymi fundamenty stajni zamkowej.
Wewnątrz też jest co zobaczyć. Szczególne wrażenie robi kaplica zamkowa. To jedno z nielicznych pomieszczeń zachowanych niemal w całości. W oknach są tu ciekawe witraże.
Punktem obowiązkowym jest zamkowa wieża. Na jej szczyt prowadzą dość strome i kręte schody. Dodatkowo jest tu bardzo ciasno. Jednak po wyjściu na górę można podziwiać bardzo ciekawy widok okolicy.
Goodrich Castle – odrobina historii miejsca
Historia fortecy sięga końcówki XI i początku XII wieku. Nosiła ona wtedy nazwę Godrica. Początkowo, jak większość ówczesnych fortyfikacji był on konstrukcją ziemno-drewnianą. Jednak już w połowie XII wieku powstały tu pierwsze kamienne budynki. Początkowo nie były one zbyt spektakularne, jednak z biegiem czasu sukcesywnie rozbudowywano zamek.
Budowla przechodziła z rąk do rąk, by w latach 40. XVII wieku stać się ważnym punktem strategicznym podczas angielskiej wojny domowej. Początkowo zajęta przez parlamentarzystów, została później zdobyta przez wojska rojalistów. W 1646 roku zamek był ponownie oblegany przez parlamentarzystów. Dzięki użyciu potężnego jak na tamte czasy moździerza o wdzięcznej nazwie Roaring Meg fortecę udało się zdobyć.
I to wydarzenie właściwie zakończyło historię zamku Goodrich jako fortecy. Nigdy już go nie odbudowano i popadał w coraz większą ruinę. Już w XIX wieku stał się lokalną atrakcją turystyczną. W latach 20. XX wieku zamek został przekazany w ręce rządu. Wtedy też zaczęto o niego bardziej dbać. Dziś dba o niego stowarzyszenie English Heritage.
Zamek Goodrich – podsumowanie wycieczki
Będąc w okolicy Herefordshire warto odwiedzić znajdującą się nieopodal miasteczka Goodrich warownię. Jest to fajna lekcja historii Anglii od czasów bardzo odległych aż po historię angielskiej wojny domowej. Również plusem jest możliwość posłuchania tej historii po polsku z przewodnika audio. Z wieży zamkowej warto zobaczyć panoramę okolicy. Widok jest naprawdę ciekawy. Całość zwiedzania zajmie wam około godziny. Ale jestem przekonany, że nie będzie to czas stracony.
Zachęcam Was również do wyprawy do Szkocji. Ja jestem zachwycony tą częścią Wielkiej Brytanii.