Własny skuter wodny – ile kosztuje, jakie uprawnienia?

Artykuł sponsorowany.

Skutery wodne słusznie kojarzą się większości ludzi ze świetną zabawą i wakacyjnym szaleństwem. No i z odrobiną adrenaliny. Stanowią znakomitą alternatywę dla kajaków i żaglówek. Jednak prowadzenie ich wymaga szczególnych uprawnień. Są one bardzo istotne w przypadku osób, które nie korzystają ze skuterów w charakterze pasażerów, ale na przykład chcą je mieć na własność. Ile kosztuje skuter, jakich wymaga uprawnień i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jak zdobyć uprawnienia na skuter wodny?

Korzystanie ze skuterów wodnych może wydawać się banalne. W rzeczywistości wymaga określonych umiejętności i wiedzy, które można zdobyć podczas specjalnego kursu. Kurs sternika motorowodnego to kluczowy krok ku temu, aby poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pozwala cieszyć się komfortem podczas korzystania ze skutera. Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej, a na zajęcia może zapisać się każda osoba, która ukończyła czternaście lat.

Warto jednak pamiętać o tym, że młodzież do szesnastego roku życia nie może prowadzić skuterów, w których moc silnika jest większa niż 60kW. Podczas kursu omawiane są nie tylko kwestie bezpieczeństwa. Podejmowane są także zagadnienia związane z ratownictwem wodnym, przepisami prawnymi, umiejętnością nawigowania czy manewrowania, a także budową silników oraz jachtów.

Zwieńczeniem kursu jest zawsze egzamin, który składa się z części praktycznej i teoretycznej. Zdobyte w ten sposób uprawnienia pozwalają na prowadzenie łodzi motorowej bez ograniczeń po wodach śródlądowych. Pozwalają również na prowadzenie łodzi, której długość kadłuba ma do 12 metrów po wodach morskich. Jednak do odległości maksymalnie 3,5 kilometra od brzegu w strefie dziennej. 

Cena i koszt utrzymania skutera wodnego

Skutery wodne Sea-Doo nie bez powodu cieszą się największą popularnością w tej kategorii. Pierwsze skutery producenta pojawiły się na rynku już w latach sześćdziesiątych XX wieku. Na przestrzeni lat zdobywane doświadczenie i nowoczesne technologie umożliwiały produkowanie coraz bardziej zaawansowanych maszyn.

Własny skuter wodny

Dziś skutery wodne See-Doo cieszą się uznaniem najbardziej wymagających użytkowników. Zapewniają bowiem niezawodność, trwałość i znakomite parametry. Ich cena różni się w zależności od modelu, a może wynosić od dziesięciu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najdroższe modele to wydatek nawet 100 000 zł i więcej. Cena zakupu jest jednak tylko początkiem wydatków. Właściciel skutera musi również uwzględnić koszty eksploatacji, transport oraz części do skutera wodnego.

Posiadanie skutera wiąże się z tym, że trzeba wygospodarować miejsce na jego przechowywanie. Przyda się także przyczepka i odpowiedni samochód z hakiem, aby przetransportować skuter do miejsca docelowego. Dodatkowe opłaty wiążą się też z ubezpieczeniem, regularnym serwisem, czyszczeniem i oczywiście inwestowaniem w paliwo. Wszystkie koszty dodatkowe zależne są od wielu czynników. Osoby, które w sezonie intensywnie korzystają ze skutera, z pewnością zapłacą o wiele więcej za paliwo, którego cena również bywa zmienna. Mniej kosztów stałych mogą założyć osoby, które mają umiejętności pozwalające na samodzielny serwis czy czyszczenie maszyny. Szacuje się, że roczny koszt utrzymania skutera wynosi około sześciu tysięcy złotych. 

Gdzie można pływać skuterem wodnym?

W teorii skuterem wodnym można pływać niemalże w każdym akwenie, ale i tutaj istnieje kilka wyjątków potwierdzających regułę. Nie jest dozwolone korzystanie ze skuterów wodnych w tak zwanych strefach ciszy, gdzie zakazane jest korzystanie z silników spalinowych. Informacje na ten temat znajdują się na stronach internetowych poświęconych poszczególnym akwenom.

Ponadto skutery nie mogą zakłócać odpoczynku wczasowiczom spędzającym czas na plażach, dlatego nie wolno nimi pływać bliżej niż 0,1 mili morskiej i nie dalej niż 2 mile morskie od brzegu. Użytkownicy skuterów są również zobowiązani do tego, aby przepuszczać inne jednostki, a więc między innymi statki czy jachty. Osoby, które chcą rozwijać duże prędkości na skuterze, powinny wybierać miejsca, w których nie ma zbyt wielu turystów. Natomiast rekreacyjne pływanie jest w Polsce popularne na przykład na Mazurach czy też w wielu miejscowościach nadmorskich.

Pin It on Pinterest

Scroll to Top