Artykuł sponsorowany.
Choć Szwecja znajduje się zaledwie po drugiej stronie Bałtyku, nadal niewielu Polaków wybiera się tam na urlop. Europa Północna wciąż bywa bowiem postrzegana jako kraina zimna, co jest kompletną nieprawdą, o ile oczywiście nie wybieramy się w okolice Kiruny. Jeśli szukasz atrakcyjnej lokalizacji na wypoczynek, koniecznie zarezerwuj prom pasażerski do Szwecji i wybierz się na niezapomniany urlop! Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, które będą pomocne przy tworzeniu planu podróży.
Wielka piątka Skanii
Ze względu na atrakcyjne położenie większość turystów decyduje się na zwiedzanie Skanii. Jest to region położony w południowej Szwecji, który słynie z takich miast jak Ystad, Malmö, Helsingborg, Lund czy Kristianstad. Każda z tych lokalizacji ma coś ciekawego do zaoferowania, dlatego w Skanii z pewnością znajdziesz to, czego szukasz.
- Ystad zachwyca szachulcowymi kamieniczkami i XIII-wiecznym układem uliczek. W tym mieście portowym mieszkał Kurt Wallander, fikcyjny bohater powieści Henninga Mankella, którego ślady można znaleźć na każdym kroku. Wizytówką Ystad jest Kościół Mariacki leżący na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. To idealne miejsce dla osób, które szukają spokoju i wytchnienia od codziennych obowiązków.
- Malmö to stolica Skanii, w której historia łączy się z nowoczesnością. Znajdziemy tu zarówno renesansowy zamek Malmöhus, jak i Turning Torso, czyli najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji. Malmö to także piaszczyste plaże oraz wspaniałe kawiarnie i restauracje. A jeśli tylko najdzie Cię ochota, możesz w kilka chwil znaleźć się w Kopenhadze – wystarczy przekroczyć most nad Sundem.
- Helsingborg – starówka w Helsingborgu jest uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie, a samo miasto zachwyca barokowymi uliczkami, neogotyckim Ratuszem i pięknym Zamkiem Sofiero. Podczas wizyty warto wsiąść na prom (ok. 20 minut) do duńskiego Helsingøru, gdzie można zobaczyć Zamek Kronborg, czyli zamek Hamleta.
- Lund – miasto akademickie ze słynnym Uniwersytetem w Lund, utrzymaną w stylu romańskim Katedrą w Lund oraz najstarszym muzeum archeologicznym w Europie. Lund znajduje się zaledwie 20 km od Malmö, dlatego warto wpisać to miasto do planu podróży.
- Kristianstad – to właśnie tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych renesansowych kościołów w Skandynawii, czyli Heliga Trefaldighetskyrkan. W Kristianstad znajdziemy też najniżej położony punkt w Szwecji, który leży ok. 2,5 metra poniżej poziomu morza. W okolicy Kristianstad mieści się natomiast jedno z najbardziej nawiedzonych miejsc w kraju – zamek Bäckaskog w Kiaby.
Göteborg
Drugie co do wielkości miasto Szwecji wyróżnia się XVII-wiecznymi zabytkami i portowym klimatem. Znajdziemy tu między innymi Muzeum Miejskie z wrakiem prawdziwego statku wikingów, a także zabytkowy Ratusz z 1672 roku. Osoby zainteresowane historią miasta powinny koniecznie odwiedzić arsenał miejski Kronhuset. Główną atrakcją Göteborgu jest bez wątpienia park rozrywki Liseberg, czyli największy tego typu obiekt w całej Skandynawii. Liseberg, który otwarto w 1923 roku, oferuje rozrywkę dla całej rodziny, a najlepiej udać się tam w okolicy Bożego Narodzenia lub Halloween – wtedy można liczyć na naprawdę wyjątkowe doświadczenie.
Sztokholm
Na sam koniec zostawiliśmy najsłynniejsze i największe miasto Szwecji, a zarazem stolicę kraju. Sztokholm nie bez powodu jest uznawany za jedną z najpiękniejszych stolic na całym świecie – to wyjątkowe miasto leży na kilkunastu wyspach, a aż 1/3 jego powierzchni zajmuje woda! Podczas wizyty w Sztokholmie z pewnością warto zobaczyć kościół Storkyrkan z XIII wieku, gdyż to właśnie tutaj Olaus Petri wygłaszał swoje słynne kazania. Obowiązkowym punktem na mapie podróży jest również Pałac Królewski, czyli oficjalna rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej. Nie zapomnij też wybrać się na Stare Miasto (Gamla Stan), gdzie znajdziesz wikiński kamień runiczny.
Dlaczego warto popłynąć do Szwecji promem?
Wiesz już, jakie są najciekawsze atrakcje turystyczne Szwecji. Pozostaje jeszcze kwestia dotarcia na miejsce. Do Skandynawii można dostać się na dwa sposoby: samolotem lub promem (miłośnicy czterech kółek mogą też zdecydować się na podróż drogą lądową przez Niemcy i Danię). Samolot to dobra opcja dla tych, którym zależy na czasie – choć przecież wakacje są od tego, by się nie spieszyć.
Prom pasażerski daje znacznie więcej możliwości: decydując się na ten środek transportu, możesz wziąć ze sobą własny samochód, co jest dobrym pomysłem, jeśli planujesz wycieczkę objazdową. Drugą zaletą promów jest możliwość załadowania auta po sam dach – w tym przypadku nie musisz się więc martwić ograniczeniami związanymi z dopuszczalną ilością bagażu. Podróż ze Świnoujścia do Ystad trwa ok. 7,5 godziny – w tym czasie możesz odpocząć po długiej jeździe (zwłaszcza jeśli dojeżdżasz z Rzeszowa czy Zakopanego), pójść spać (jeśli wykupisz miejsce w kabinie) lub oddać się dowolnej rozrywce (na promie nie trzeba siedzieć w miejscu). Przeprawa promowa jest też dodatkową atrakcją podczas podróży – zwłaszcza dla dzieci!