Jak wynająć jacht w Grecji?

Dla wielu osób wynajem jachtu w Grecji wydaje się marzeniem… Warto jednak pamiętać, że jest to marzenie jak najbardziej osiągalne! Aby je zrealizować, wcale nie trzeba być milionerem ani wytrawnym wilkiem morskim.

Przeciwnie — czarter jachtu w Grecji jest propozycją dla każdego, nawet dla osób nieposiadających patentu żeglarskiego czy doświadczenia pod żaglami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które będą pomocne w zorganizowaniu rejsu po greckich wodach. 

Ile kosztuje wynajem jachtu w Grecji?

Kiedy myślimy o wakacjach w ciepłych krajach, pytanie o koszty takiej eskapady nasuwa się samo. Zwykle obawiamy się odpowiedzi na nie – jednak w przypadku czarterów jachtów w Grecji jest zupełnie inaczej. Taki rejs jest bowiem w zasięgu ręki przeciętnego Kowalskiego, a niekiedy może się nawet okazać… tańszy od wyjazdu stacjonarnego. Jak to możliwe? Bardzo prosto:

  • po pierwsze, czartery jachtów w Grecji zwykle realizuje się w większej grupie osób (rodzina, przyjaciele, koledzy). Oznacza to, że koszty dzielą się równo pomiędzy wszystkich uczestników,
  • po drugie, decydując się na wynajem jachtu w Grecji oznacza, zyskujemy dwie rzeczy: hotel oraz środek transportu, który umożliwi nam zobaczenie wielu ciekawych, ale odległych od siebie miejsc. Śpiąc w hotelach i przemieszczając się samochodem oraz promami, trzeba liczyć się z dużo wyższymi kosztami, niż w przypadku czarteru łodzi.
Czarter jachtu na Rodos

Na tym jednak nie koniec – mając bardzo okrojony budżet, można poczynić pewne oszczędności. Trzeba bowiem pamiętać, że czartery jachtów w Grecji mają rozmaite ceny w zależności od takich czynników, jak:

  • typ łodzi: żaglowa, motorowa, katamaran,
  • wielkość i wiek jednostki,
  • jej wyposażenie – im mniej udziwnień, tym lepsza cena,
  • port startowy (im dalej od lotniska, tym taniej),
  • termin rejsu – wynajem jachtu w Grecji poza szczytem sezonu (maj, wrzesień) jest dużo tańszy, niż w środku wakacji.

Przeciętne ceny czarterów jachtów w Grecji zaczynają się od około 1 500 do 2 500 EUR za tydzień – dotyczy to kilkuosobowych jednostek żaglowych. Katamarany, zapewniające więcej przestrzeni i komfortu, są zauważalnie droższe – tu trzeba się już liczyć z wydatkiem rzędu 3 000 do 7 000 EUR za tydzień. W przypadku jednostek motorowych rozrzut cenowy jest największy, ponieważ w tej kategorii mieszczą się zarówno zwykłe motorówki, jak i luksusowe jednostki, kojarzone zwykle z celebrytami. Taki jacht w Grecji będzie kosztował od 5 do nawet 20 tysięcy euro za tydzień. 

Santorini grecka wyspa

Co trzeba mieć, żeby wynająć jacht?

Tak naprawdę by zrealizować czarter jachtu w Grecji, wystarczą tylko… dobre chęci. W gruncie rzeczy wszystko, czego będzie potrzeba do zorganizowania udanego rejsu, jest bowiem kwestią decyzji i organizacji – a te zależą jedynie od nas. 

Przyjrzyjmy się zatem, jakie elementy będą się składać na udane wakacje pod żaglami:

  1. Pieniądze. Jak już ustaliliśmy, cena rejsu wcale nie musi być wysoka – tym bardziej że istnieje kilka prostych sposobów, by dodatkowo ją obniżyć. Przykładowo, planując czarter jachtu, można zapolować na różnego rodzaju promocje i zniżki. Da się je uzyskać za dokonanie rezerwacji podczas targów, za podpisanie umowy czarteru jachtu z dużym wyprzedzeniem (first minute) albo za… refleks i szybką, spontaniczną decyzję o wyjeździe (oferta last minute). 
  2. Załoga. Wiele osób żegluje z przyjaciółmi lub rodziną – i często się zdarza, że wszyscy na pokładzie są nowicjuszami, a mimo to rejs jest bardzo udany. Jeśli jednak nikt w naszym środowisku nie jest chętny na czarter jachtu w Grecji, można poszukać ochotników na forach żeglarskich lub grupach na mediach społecznościowych pod hasłem „wolna koja”. Zawsze można też dodać swoje własne ogłoszenie – kto wie, może to będzie początek pięknej przyjaźni? 
  3. Transport. Czartery jachtów w Grecji i innych krajach zwykle rozpoczynają się i kończą w soboty. Lecąc w inny dzień, trzeba oczywiście zapłacić za nocleg. Ceny lotów bywają jednak rozmaite, dlatego przed wybraniem terminu rejsu warto odwiedzić stronę z tanimi lotami i sprawdzić, kiedy oferta przewoźnika jest najlepsza. Jadąc w dużej grupie, można też przemyśleć wynajęcie busa, co będzie dużo tańsze – ale zajmie więcej czasu, niż lot samolotem.

Czy można wypożyczyć jacht bez patentu?

Oczywiście, że można! Każdego roku wiele osób decyduje się na wynajem jachtu w Grecji, nie mając żadnych uprawnień żeglarskich – i z powodzeniem spędza wakacje pod żaglami. Jak to możliwe? Przypomnijmy, że aby móc samodzielnie poprowadzić łódź po tamtejszych wodach, potrzebny jest co najmniej patent jachtowego sternika morskiego (ewentualnie kapitana). Warto jednak wiedzieć, że osoba prowadząca jednostkę to wcale nie musi być ta sama osoba, która czarteruje łódź. 

Innymi słowy, jeśli nikt z naszej załogi nie posiada patentu, rozwiązaniem jest czarter jachtu ze skipperem. Jest to „zawodowy kapitan”, który nie tylko poprowadzi jacht (oczywiście z pomocą dzielnej załogi – warto nauczyć się od niego tego i owego, bo stanie za sterami czy operowanie żaglem przynosi mnóstwo frajdy i satysfakcji), ale też doskonale zna lokalne wody, miejscowe atrakcje i wszelkie „smaczki”.

Jak wynająć jacht w Grecji?

Dzięki temu zabierze załogę w ciekawe, chociaż mało znane miejsca, podpowie, gdzie zaopatrzyć się w greckie wina, ryby, czy oliwę, a wieczorami zapewne uraczy wszystkich opowieściami o siedmiu morzach. Dzięki temu można nie tylko zrealizować wymarzony czarter w Grecji, ale i zasmakować prawdziwych żeglarskich klimatów, odrywając się od codzienności i zapominając o zawodowych obowiązkach. 

I na koniec kilka drobnych uwag ku pokrzepieniu serc. Pamiętajmy, że planując czarter jachtu w Grecji, NIE trzeba mieć:

  • idealnego zdrowia i żelaznej kondycji – czarter jachtu w Grecji to opcja, na którą decydują się nawet osoby z niepełnosprawnościami, 
  • doświadczenia na wodzie – zwłaszcza gdy płynie z nami zawodowy skipper,
  • siły fizycznej i 25 lat – jacht to opcja dla każdego, nie wyłączając dzieci i seniorów,
  • dodatkowych szczepień czy wiz. W zupełności wystarczy nam dowód osobisty i bezpłatna karta ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ.

Artykuł zewnętrzny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top