Bunkry w Czechach – Rzopiki w Górach Izerskich

Tym razem spacer krótki, ale za to z historią w tle. Zawitaliśmy na chwilę w Góry Izerskie a konkretnie w okolicę miejscowości Izerka. Naszym celem były bunkry w Czechach. Chcieliśmy zobaczyć na własne oczy fragment czechosłowackiej „Linii Maginota”. To „pieszczotliwa” nazwa linii umocnień opartych na niewielkich bunkrach zwanych po czesku řopíky.

Dojazd z Polski jest stosunkowo prosty. Z Harrachova skierowaliśmy się w kierunku na Pragę. Kilka kilometrów za miastem, tuż za mostem na rzece Izera skręciliśmy w prawo. Następnie znowu ostry zakręt w prawo i drogowskaz na miejscowość Izerka. Lekka wspinaczka samochodem i w miejscowości Korenov widzimy pierwsze rzopiki. 

Małe bunkry w dużej ilości w Górach Izerskich

Rzopiki to niewielkie bunkry, które wybudowano w górach w latach trzydziestych XX wieku. Ich głównym zadaniem miała być obrona Czechosłowacji przed agresją państw sąsiednich – szczególnie III Rzeszy. Fortyfikacji tych nigdy nie użyto w boju ze względu na aneksję Kraju Sudetów. Czesi w ten sposób pozbawili się możliwości obronnych. Oddali bowiem bez walki większość swoich, budowanych z wielkim trudem umocnień. 

Bunkry Rzopik - bunkier ukryty w lesie
Rzopik – bunkier ukryty w lesie

Bunkry swoją popularną nazwę Dyrektoriatowi Robót Fortyfikacyjnych (ROP). Ich nazwa taktyczna to LO. vz 37. Budowano je w kilku wersjach, jednak według podobnych założeń. Ich ściany miały około 120 cm grubości a stropy około 80 cm.

Bunkry Rzopik- ściana z wejściem
Rzopik – ściana z wejściem

Posiadały jeden lub dwa otwory strzelnicze a ich obsada to 5 do 7 żołnierzy. Bunkry były budowane w niewielkiej odległości od siebie. Miało sprawić, że obejście ich było niemożliwe, a obiekty nawzajem się osłaniały. Co prawda daleko im do rozmachu innych linii fortyfikacyjnych. Chociażby MRU. Myślę, że gdyby miały szansę na udział w walkach, spełniłyby swoją funkcję w trudnym, górskim terenie.



Bunkry Rzopik Wnętrze
Wnętrze bunkra

Ponad 9000 bunkrów w Czechach – czechosłowacka „Linia Maginota”

W latach 30 XX wieku postało ponad 9000 tych konstrukcji. Plan był zdecydowanie bardziej ambitny. Zakładał, że do 1939 roku powstanie ich aż 16 000. Interaktywną mapę z lokalizacją czechosłowackich umocnieni znajdziecie tutaj: https://mapa.opevneni.cz/



Większość obiektów jest zamknięta i nie można ich zwiedzić. Jednak niektóre, te ukryte w lesie, są dostępne. Nam udało się, dzięki uprzejmości kolegi Piotra, odnaleźć i obejrzeć dwa z nich.

Bunkry Rzopik - widok przez otwór strzelniczy
Bunkier Rzopik – widok przez otwór strzelniczy

Z pewnością w okolice Izerki wybiorę się jeszcze nie raz. Na pewno na rowerki wiosną. Wtedy też mam nadzieję znaleźć więcej czasu na eksplorację tych ciekawych konstrukcji i poszukanie czegoś większego. Z tego, co wyczytałem w sieci, Czechosłowackie fortyfikacje są bardzo zróżnicowane i warto je zwiedzić.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Chcesz odwiedzić bunkry w Czechach? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd do Czech? Chcesz zobaczyć czechosłowackie bunkry? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Bunkry w Czechach – galeria zdjęć

1 komentarz do “Bunkry w Czechach – Rzopiki w Górach Izerskich”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top