Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie to moim zdaniem obowiązkowy punkt podczas wizyty w tym urokliwym mieście. Zwłaszcza że znajdują się na szlaku do jednej z większych atrakcji turystycznych miasta, czyli wodospadu Kamieńczyka. Warto zatrzymać się na chwilę po drodze i zobaczyć Krucze Skały z dołu i z góry. 

Jak trafić do Kruczych Skał?

Na początek warto się upewnić, że to właściwe Krucze Skały. Formacji o tej nazwie jest w Polsce kilka. Między innymi także w nieodległym Karpaczu i Jerzmanicach-Zdroju. Na szczęście w Szklarskiej Porębie są tylko jedne. 😉 Znajdują się one przy głównej drodze do Jakuszyc, jeszcze w granicach miasta. Na wschodnim brzegu rzeki Kamienna przy czerwonym szlaku (Główny Szlak Sudecki). Nie sposób ich przegapić – są oznaczone sporym głazem.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie
Krucze Skały w Szklarskiej Porębie

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie wznoszą się na 718 m.n.p.m. Tworzą je dwie olbrzymie baszty granitowe o wysokości około 30 metrów. Od dołu można je podziwiać z Szosy Czeskiej. Jeśli jednak chcemy wejść na punkt widokowy na szczycie, musimy podejść od ulicy Mickiewicza. Idąc Szosą Czeską w kierunku Kamieńczyka, skręcamy w lewo na pierwszym skrzyżowaniu. Tu gdzie zaczyna się szlak na Kamieńczyk i Szrenicę. Po krótkim spacerze pod górę wchodzimy na ścieżkę obok planu tras rowerowych.



Wejście na Krucze Skały od ulicy Mickiewicza

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie – punkt widokowy

Po przejściu kilkudziesięciu metrów docieramy do granitowych skał, których wysokość sięga trzydziestu metrów. Z góry mamy piękny widok na Szosę Czeską, dolinę rzeki Kamiennej, miasto i Góry Izerskie. Po przeciwnej stronie rzeki i szosy znajdują się dobrze widoczne stąd skały. Ich nazwy to Krzywe Baszty, Piętnasta i Śpiewak. Na Kruczych Skałach można znaleźć ciekawostki geologiczne. Są tu kociołki wietrzeniowe i cios granitowy

Panorama z Kruczych Skał
Panorama z Kruczych Skał

W Kruczych Skałach wydobywano do XIX wieku pegmatyt. Ponadto występują tu ciekawe i rzadkie minerały takie jak niebieskie i przezroczyste szafiry.



Atrakcje w Kruczych Skałach

W sezonie letnim działał tu ośrodek wspinaczkowy i sportów ekstremalnych. Można było zjechać na tyrolce, czy przejść się po moście linowym rozciągniętym między skałami. Ćwiczyli tu też miłośnicy wspinaczki skałkowej. Z moich informacji wynika, że niestety tych atrakcji już w przyszłym roku nie uświadczymy. Szkoda.

Krucze Skały - widok na Szosę Czeską
Krucze Skały – widok na Szosę Czeską

Myślę, że będąc w Szklarskiej Porębie, trzeba koniecznie odwiedzić Krucze Skały. Choćby podczas spaceru do wodospadu Kamieńczyka czy na Szrenicę. Widok z góry jest ciekawy i wart kilku minut poświęconych na podejście.

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie – Historia skarbowa

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie mają swoje miejsce w jednej z bardziej znanych historii skarbowych ostatnich lat. Mowa o tak zwanej Szczelinie Jeleniogórskiej. To miejsce ukrycia przez Niemców pod koniec II Wojny Światowej olbrzymiego depozytu. Wśród wielu lokalizacji tej mitycznej skrytki wymienia się między innymi właśnie Krucze Skały. Ma się tam znajdować ukryty szyb wentylacyjny prowadzący do znajdującej się w skałach kawerny. Główne wejście do niej ma się znajdować od strony ulicy Sikorskiego. To tam w skale znajdują się wybrania, które mogą sugerować istnienie w tym miejscu ukrytej sztolni. Niestety do dzisiaj, pomimo wielokrotnych prób, nikomu nie udało się zlokalizować wejścia. Przynajmniej oficjalnie.



Krucze Skały – podsumowanie

Krucze Skały to, które na pewno warto zobaczyć. Zwiedzając miasto lub wybierając się na górską wycieczkę, koniecznie zaplanuj krótki postój w tym miejscu. Można podziwiać je z dołu, od ulicy Sikorskiego. Jednak ja szczególnie polecam punkt widokowy na szczycie.

Podobał Ci się wpis? Postaw mi wirtualną kawę.
A jeśli spotkamy się na szlaku, ja na pewno się zrewanżuję 😉

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Planujesz odwiedzić Szklarską Porębę? Zarezerwuj nocleg z Weekendowym Turystą!

Planujesz wyjazd Szklarskiej Poręby? Chcesz zobaczyć Krucze Skały? Skorzystaj z Booking.com w celu rezerwacji noclegów. Rezerwując z naszego linka płacisz dokładnie tyle samo, a pomagasz nam w rozwoju bloga i przygotowaniu nowych, ciekawych materiałów.

Booking.com

Krucze Skały w Szklarskiej Porębie – galeria zdjęć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pin It on Pinterest

Scroll to Top